Откритите златни и сребърни монети ще бъдат изложени в Регионалния исторически музей в Кърджали
Нови археологически открития бяха намерени в Перперикон. Монетите от златното съкровище, открито там, се увеличиха многократно през последните дни.
В името „Перперикон” се крие злато. В средновековна България и Византия златната монета е била наричана перпера. Освен в името обаче злато беше намерено и на археологическия терен. След откритието на две златни монети и бронзов кръст преди две седмици, археолозите начело с проф. Николай Овчаров, предполагат, че са попаднали на златно съкровище. И резултатите не закъсняват с още монети.
Вече са открити 11 златни монети от 14 век, шест сребърни монети и венециански грошове пак от същото време. „Това е едно от най-красивите и големи съкровища от 14 век, което още не се е изчерпало”, сподели проф. Овчаров.
Предполага се, че златото е било на епископите, живели в крепостта. Откритите монети са между 14 и 16 карата и тежат 50 грама. Изненадата за археолозите обаче не идва от качествата на монетите, а от мястото, където са намерени.
Те са били заровено по един доста странен начин, буквално в кесия е хвърлени в една помийна яма, панически, очевидно, смятат арехолозите.
Според проф. Овчаров цялото съкровище ще има близо 50 златни монети. Още два месеца разкопки предстоят. Може да се попадне и на резиденцията на епископите на Перперикон, смята Овчаров.
За да бъдат попълнени липсващите щрихи от историята на Перперикон, обаче археолозите се справя и с много трудности. Ужасната жега и вятър обаче не спират археолозите, за които „естествено усещането беше невероятно”.
Откритите златни и сребърни монети ще бъдат изложени в Регионалния исторически музей в Кърджали.