Снимка: БГНЕС
Военните действия са оправдани от хуманитарни съображения, твърдят британски адвокати
Британските военни действия срещу Сирия ще са законни, дори без подкрепа от ООН. Това твърдят юристите на правителството в Лондон.
Според експертите, които бяха натоварени да открият законови основания за военна операция срещу режима в Дамаск, такава би била оправдана от хуманитарни съображения и следователно не противоречи на международното право.
Малко преди дебата по сирийската криза на извънредното заседание на парламента днес от „Даунинг стрийт” 10 разпространиха позицията на юристите и становището на разузнаването по евентуалния военен удар, съобщи „Скай нюз”.
„Използването на химически оръжия от сирийския режим е сериозно престъпление от международно значение и е в нарушение на международните закони, забраняващи употребата им, като представлява военно престъпление и престъпление срещу човечеството.”
Правната основа за военни действия ще бъде „хуманитарна интервенция”, с цел да се облекчат страданията на населението чрез предотвратяване на ново използване на химическо оръжие, се казва още в документа. Адвокатите на Лондон твърдят, че условията, необходими за провеждане на операцията без одобрение на Съвета за сигурност на ООН, вече са изпълнени.
Едновременно с това доклад на британските служби стига до заключението, че химическа атака наистина е имало и че е „много вероятно” за нея да е отговорен режимът на Башар Асад.
„Твърди се, че, включително от режима, че атаките са или инсценирани, или дело на въоръжената сирийска опозиция… Няма надеждни доказателства в подкрепа на твърденията, че опозицията разполага с химически оръжия”, коментира председателят на Комисията по разузнаване Джон Дей. Затова, по думите му, комисията е на мнение, че няма вероятна алтернатива на обяснението, че отговорността за химическите удари носи режимът в Дамаск.
По-рани британското правителство обяви, че няма да предприема военни действия срещу Сирия преди да се запознае с резултатите от проверката на инспекторите от ООН за употреба на химически оръжия. Генералният секретар на организацията Бан Ки-мун обяви, че екипът експерти ще напусне страната в събота сутринта.