Снимка: Архив БГНЕС
САЩ, Великобритания и Франция смятат, че зад атаката със зарин стои режимът на Асад
Световните сили продължават да са разединени по сирийската криза след оповестяването на доклада на ООН за използването на химическо оръжие срещу цивилно население край Дамаск.
За Съединените щати, Великобритания и Франция от становището на експертите може да се счита, че зад атаката със зарин стои режимът на Башар Асад. Но Русия предупреди Запада да не прави необосновани заключения.
Мисията на оръжейните инспектори на ООН в Сирия нямаше за цел да определи извършителя на атаката с отровен газ, при която бяха убити над 1400 души, а само да докаже, че такава атака наистина е имало. Именно по тази причина нито инспекторите, нито самият генерален секретар на ООН Бан Ки-Мун не се наеха със становище по въпроса. Коалицията, настояваща за конкретни действия срещу сирийския режим обаче прие доклада като ясно доказателство за вината на Асад и обкръжението му.
„Типът амуниции и траекторията на изстреляните ракети със зарин потвърждават нашата първоначална позиция. Вече няма съмнение, че режимът стои зад химическата атака”, коментира Марк Грант, посланик на Великобритания в ООН.
„Много важно е да се посочи, че режимът разполага със зарин, докато няма доказателства, че опозицията има запаси от този отровен газ”, каза Саманта Пауър, посланик на САЩ в ООН.
Руската страна, която е най-силният съюзник на сирийското правителство и има право на вето в Съвета за сигурност, настоява, че няма никакво научно доказателство, че режимът на Асад стои зад доказано извършената атака.
„Мисля, че някои мои колеги правят прибързани заключения за вина на сирийското правителство, без дори да са имали възможността да се запознаят с доклада в детайли. Тепърва предстои всички да се запознаем обстойно със заключенията на експертите преди да твърдим каквото и да е”, каза Виталий Чуркин, посланик на Русия в ООН.
Продължаващите разногласия в ООН правят приемането на обща резолюция за Сирия слабо вероятно, коментират световните медии. Западът настоява спогодбата между Русия и Съединените щати за унищожаване на сирийския химически арсенал да бъде подкрепена от документ за евентуални санкции, в това число и военни, ако режимът на Асад не се придържа към начертания план. Подобен текст обаче почти сигурно ще бъде отхвърлен от Москва при гласуване в Съвета за сигурност.