По данни на НСИ за това отделяме средно по 51,8% от месечния ни доход
Средствата за храна и жилище бъркат най-дълбоко в джоба на българина. По данни на Националния статистически институт тези разходи възлизат на 51,8% от месечния ни доход.
Близо 8% отиват за електричество, показват изчисленията на ЧЕЗ. В началото на отоплителния сезон отново на дневен ред е въпросът как да пестим от сметките за ток и парно.
6% от сметката за ток идва от осветлението. По-дълъг живот и по-ниско потребление на ток обещават енергоспестяващите крушки.
Зарядното устройство през последните години стана постоянен елемент от интериора вкъщи. Дори и да не ги използвате, то гълта ток в безпощадни количества.
Специалистите съветват да държим зарядните изключени, когато не ни вършат работа.
Полезно е да почистваме редовно торбичката на прахосмукачката. Когато е пълна, хаби повече ток.
Хладилникът трябва да е по-далеко от готварската печка. Не трябва да е изложен и на пряка слънчева светлина. В обратния случай уредът хаби повече.
Пералнята може да харчи по-малко, ако работи на по-кратка програма и на по-ниска температура.
Когато купуваме нови уреди за дома, хубаво е да са с по-висок клас икономичност. Ако разполагаме с разклонител с много гнезда и бутон за изключване, с едно натискане бихме могли да пестим пари от много уреди.
Правило номер едно при отоплението на дома е топлоизолацията. Колкото е по-добра, толкова сметката е по-поносима. Старата дограма например тежи на джоба с над 20%.
Пространството пред отоплителните радиатори трябва да е свободно. Ако зад радиатора поставим фолио, топлината ще е повече.
Специалистите препоръчват да не изключваме напълно радиатора сутрин, когато излизаме за работа. Така вечер жилището ще се стопли по-лесно. Полезно е вентилите да се оставят на първа или втора степен.
Проветряването трябва да е ударно - за около пет минути, при затворен вентил на радиатора. Термостатният вентил не трябва да се оставя дълго време на студено, тъй като така той се отваря автоматично на максимална степен.
Последвайте ни