Снимки: Грег Жирар, Иън Ламбът
Около 50 000 души живеят буквално натъпкани в няколко блока
Едно от най-гъсто населените места на Земята, район, сякаш задъхан от своите около 50 000 души, натъпкани в няколко блока... Да си поемеш въздух в това място изглежда трудно, усилие е и да разположиш тялото си в умаления вид на дома си.
Коулун е не просто град, а истинско явление с 33 000 семейства, които живеят в около 300 свързани помежду си високи сгради. Единственото място, на което можеш да подишаш сравнително чист въздух, са покривите на сградите.
Градът представлява стара крепост, част от историята на Хонконг. В началото на 19-и век Коулун е китайски военен пост. През 1898 г. обаче районът става „ничия земя“, когато Англия иззема Хонконг.
Японците разрушават града през Втората световна война и по-късно Коулун се превръща в магнит за бежанци. Постепенно обаче мястото започва да съществува със своя отделен, независим от британските и китайските власти ритъм.
Градът е известен с високата си престъпност и наркоразпространението. През 80-те години на 20-и век Коулун става „център” на публичните домове, казината, кокаина.
Снимките на канадския фотограф Грег Жирар, направени с помощта на Иън Ламбът, разкриват усещането за клаустрофобия сред мизерията на китайския град.