Според Драгомир Стойнев, не е необходимо да се прави конкурс за избор на технология

До края на годината правителството ще реши - ще се водят ли преговори с американската компания „Уестингхаус” за изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Скъпо ли ще ни излезе, ще стане ясно едва в средата на 2014-та,  когато се изготви и финансовият модел. Това обяви министърът на енергиетиката Драгомир Стойнев, след посещението си в Съединените щати.


Интересното е, че такъв тип реактор на практика няма никъде по света. Поне засега. В момента – два се строят в Китай и два в Съединените щати. Липсата на действащ пример далеч не притеснява и енергийния министър. Затова и според Драгомир Стойнев, не е необходимо да се прави конкурс за избор на технология. Козът на тази е, че не е зависима от електричеството, за да осигури безопасност.


При друг тип реактори – като този във Фукушима, спирането на тока може да причини прегряване и авария за броени часове.  Пасивната система, каквато имат реакторите АП 1000, разчита не на тока, а на природните закони.


От българската делегация обясниха, че този тип реактори отговарят на еврепейските изисквания. Ако всичко върви по план, строителството може да започне най-рано през 2016-та година. А според „Уестингхаус”, времето от полагането на първия бетон до зареждането с първото гориво е 3 години.