Това показва анализ на Института за пазарна икономика за налозите през 2013-та

Град Хисаря се оказва с едни от най-ниските данъци за бизнеса, показва анализ на Института за пазарна икономика за налозите през 2013-та.  Практиката на общините да определят такса „смет” на базата на стойността на имотите, обаче, ще трябва да се промени и от 2015-та вече ще се облага реалния боклук. 

 

Най-доволни трябва да са бизнесмените в Хисаря. В малката пловдивска община фирмите плащат само 0,6 промила данък сгради и 1,5 на хиляда такса „смет”.

 

Град Стамболийски може да се похвали с рекордните 20 промила такса „смет” за бизнеса  и 1,9 на хиляда данък сгради.

 

Въпросните промили се налагат върху цената на съответния имот в съответния град.  Ако 50 квадрата офис в Хисаря струва около 55 хиляди лева, то данък сгради е 33 лева, а такса „смет” 82 лева.

 

В Стамболийски, за да купим същия офис ще платим около 32 хиляди лева. Въпреки това годишно таксата смет е цели 640 лева, а данък сгради около 60 лева.

 

Парадоксалното е, че такава ще е и таксата "смет" за подобен офис в София. Ако не е в центъра - за смет приблизителния разход ще е 650 лева годишно, за данък сгради - 120 лева.

 

В Европа има различни практики за изчисление на такса „смет”. Няма поставени кантари, които да мерят торбичките със смет, но има държави, където изхвърленият боклук се изчислява на базата на изхарчената вода. Причината - експертите са категорични, че паралелите между  боклука и водомера са по-логични от тези между боклука и цената на имота.