Според правозащитниците, можем дори да си върнем и вече платени сум

Пациентите вече няма да плащат разходите за лечението си, ако напуснат болница преди да е изтекла клиничната им пътека. Това стана ясно след решение на Върховния съд, което Министерство на здравеопазването няма да облажва. 

 

Според магистратите болните, които се откажат от лечението си, не могат да бъдат принуждавани да плащат. 

 

В момента ако пациент е приет в болница, но реши да не остане до края на лечението, трябваше да плати клиничната си пътека. Това практически означава болният да плати от джоба си между няколко стотин и няколко хиляди лева. Какво ще се случи сега, след отпадането на това правило?

 

Пламен Стойчев претърпява катастрофа на магистрала „Тракия” през юни. Линейката го кара в болницата в Стара Загора. Оказва се, че мъжът трябва да бъде опериран. Затова Пламен решава да се прибере при съпругата и децата си в София и да се оперира в близка болница. Заради това в Стара Загора го карат да плати не само престоя в болница по клиничната пътека, която не е използвал докрай, но и спешните грижи. 

 

Занапред болниците вече няма да имат право да ни взимат пари, ако решим да си тръгнем по-рано от предвиденото. Според правозащитниците, можем дори да си върнем и вече платени суми.

 

Още нещо – клиничните пътеки, по които се лекуваме, разписват само минимален, но не и максимален срок за престой в болница. Много лечебни заведения, обаче, пренебрегват това. И ако минималния срок е 3 дни, това за тях означава, че пациентът трябва да си тръгне веднага след изтичането им. Ако това ни се случи, трудно можем да се защитим.

 

Единственият начин да търсим правата си е, ако докажем, че изписването от лечебно заведение е било неправомерно и е навредило на здравето ни.