България може да поиска компенсации, ако Брюксел приложи по-тежки икономически мерки срещу Москва

Пламен Орешарски не изключи напълно възможността България да наложи вето на тежки икономически санкции от страна на ЕС срещу Русия. „На този свят всичко е възможно” – така премиерът отговори на въпрос на руски медии в Брюксел за такъв вариант.

 

В четвъртък стана ясно, че ако се стигне до налагане на едностранни и широкомащабни икономически санкции срещу Русия заради намесата в Крим, България ще настоява за компенсации. Преди началото на срещата на върха на Евросъюза, българският министър-председател изтъкна, че страната ни ще бъде сред най-сериозно засегнатите от подобни мерки.

 

Трябва да се търси решение на кризата, добро за всички страни - за ЕС, Украйна и за гражданите на Русия. Запазваме надеждата, че украинската криза ще продължи на масата на преговорите, защото санкциите, както и в много други случаи в исторически план, не носят ползи на никого от участниците”, коментира Орешарски, цитиран от БТА.

 

България е представила предварителен работен разчет на Европейската комисия за възможните щети от налагането на икономически санкции срещу Руската Федерация. „Продължаваме работата по изготвянето на цялостен, многовариантен списък, в зависимост от обхвата на санкциите и ефектите за нашата страна… Такива анализи имат предварителен характер, защото не знаем бъдещото развитие”, уточни премиерът.

 

Пламен Орешарски посочи, че се обсъждат различни сценарии, но не отбеляза, че не разглежда такъв за спиране на газовите доставки за България, както се случи в резултат на транзитния спор между Москва и Киев през 2009 г.

 

Връзката между газопроводите на България и Румъния, чието откриване предстои, ще намали малко българската зависимост в енергийните доставки, защото не е с много голям капацитет, а и румънските възможности за доставки на газ не са много големи, каза още министър-председателят. По думите му съществуващите връзки към газопроводите на Гърция и Турция биха могли, при определени условия, да работят двупосочно. Правителството планира да изгради и втора връзка с Гърция и втора връзка със Сърбия.

 

„Съвсем наскоро започнахме работа за газова връзка с Турция, тя е далеч по-надеждна в краткосрочен план и е инструмент за потенциална диверсификация на доставките”, коментира Орешарски.