Жълт код за обилни дъждове и гръмотевици имаше в две области

Нови валежи ни очакват тази седмица. Жълт код за обилни дъждове и гръмотевици имаше днес в две области.


През последните часове най-много е валяло във Видинска и Монтанска област. На места там валежите са достигнали 50 литра на квадратен метър. Поредната порция дъжд ни накара да се запитаме как всъщност се измерва количеството капки, които падат от небето.


За последното денонощие най-много дъжд е паднал в Белоградчик. В някои населени места не е спирало да вали повече от 12 часа. Всъщност от април насам почти няма ден, в който да не е валяло. Заради постоянните дъждове всичко в градините на хората започнало да гние.
„Много дъжд, доматите ми вече се развалиха”, обяснява Рашка Йонова.


„Хората садят като всеки един... копаят, садят, пръскат да излезе нещо, а то накрая нищо не излиза”, жалва се Спас Кръстев.


От Видинско отиваме в София. Учените от БАН ни показват как се измерват количествата дъжд. Синоптиците използват специален цилиндър. Дали и колко е пълен, се проверява на всеки шест часа.


„Събира падналото количество дъжд на тази площ. След това тази площ се събира от наблюдатели и се измерва посредством мерилката”, обяснява Орлин Георгиев от Националния институт по метеорология и хидрология.


Това е така нареченото ръчно мерене. Има и автоматични дъждомери, но все още у нас ръчното мерене е по-разпространено. Както ръчните, така и автоматичните дъждомери не могат да се сложат къде да е, защото естествената среда така да се каже може да манипулира резултатите - дърветата, сградите, а дори и храстите пречат на дъждомерите.


Макар и да не му личи, дъждомерът е достатъчно голям, така че колкото и дъжд на практика да се е изливал, да не прелее.


Повече по темата гледайте във видеото.