България подкрепя установяването на командване в държавите от източния фланг

„Нестабилността и конфликтите в Украйна, Близкия Изток и Северна Африка променят драстично средата на сигурност в Европа и изправят пред риск демократичните принципи и ценности и върховенството на закона“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на срещата на Северноатлантическия алианс в Уелс.

 

Държавният глава беше категоричен, че тези принципи са в основата на демократичните общества, които изграждат НАТО, и затова Алиансът трябва да стане по-подготвен и решен да защити сигурността на държавите-членки, съобщиха от пресцентъра на президентството.

Още по темата

 

„С днешното решение да одобрим Плана за готовност за действие на НАТО, ние повишаваме готовността и увеличаваме способностите си за отговор на общите предизвикателства“, посочи президентът. По думите на Плевнелиев този план съдържа мерки както за гарантиране на сигурността на отделните държави, така и за адаптиране на Алианса към новите реалности и е най-важното постижение от срещата на върха.

 

Според Росен Плевнелиев ефективното съюзническо командване и управление на място е ключов елемент за възможностите за адаптиране на НАТО към новите предизвикателства пред сигурността.

 

„България подкрепя предложението за установяването на съюзническо командване и управление в държавите от източния фланг на НАТО. Елементи от командните структури трябва да бъдат разположени в целия източен регион на отговорност на НАТО, включително и у нас“, подчерта президентът.

 

Като български принос към изграждането на способностите на НАТО в региона държавният глава посочи установяването на командна структура на Алианса на българска територия, присъединяването на Втора тунджанска механизирана бригада към Многонационалния корпус в Шчечин, включването на страната ни към групата от държави с водеща рамкова нация Германия, в съответствие с Концепцията за рамкови нации, както и за свързването на съвместния българо-американски тренировъчен център в Ново село с тренировъчния център в Бидгошч, Полша. България ще продължи да работи и за по-тясното сътрудничество между специалните сили, при управлението на кризи и реакция при природни бедствия, както и по отношение на кибер отбраната, отбеляза още Росен Плевнелиев.

 

Президентът отново призова за засилване на възможностите на НАТО за наблюдение и предупреждение в Черноморския регион и за използване на потенциала на интелигентната отбрана и съвместното финансиране на общи за държавите от региона проекти. Държавният глава приветства инициативата на президента на САЩ Барак Обама за подобряване на военноморското сътрудничество между военноморските сили на САЩ, България и Румъния в Черно море за повишаване нивото на съвместната им подготовка.