По данни на Българския червен кръст удавените през изминалата година са близо 130 души

 

От Илинден до Преображение има най-голяма опасност от мъртво вълнение. 

 

По данни на Българския червен кръст удавените през изминалата година са близо 130 души. С близо 20 души повече от предходната 2013 година. По-малко пък са били спасените - 4800 в сравнение с над 5100 спасени през 2013-та. 

 

През изминалата година по-голямата част от жертвите са се удавили във вътрешни водоеми. Удавените в морето са едва 30%. Колко от тях са станали жертва на мъртво вълнение - не е ясно. Такава статистика не се води.

 

За да се спасим от мъртво вълнение оказва се, не е необходимо да сме отлични плувци, а просто да знаем няколко елементарни правила.

 

Мъртвото вълнение се образува съвсем близо до брега и е перпендикулярно на него. Обикновено то е широко не повече от 5 м, а скоростта му е около 4-5 км/ч. Това е неговата граница. Намира се на 100 м от брега. 

 

На повърхността мъртвото вълнение изглежда като спокойна ивица вода с различен цвят, разкъсала непрекъснатата линия от приливни вълни. За съжаление обаче визуално можем да го различим едва в 20% от случаите. 

 

Основните съвети, които трябва да помним са три:

 

Преди всичко трябва да запазим спокойствие, защото хората, които знаят какво да правят в 99% от случаите се спасяват.

 

Мъртвото вълнение не е водовъртеж и не завлича към дъното, а навътре. Затова трябва да пестим силите си, докато не излезем от него.

 

И накрая едно кратко изчисление. Ако плуваме в правилната посока - настрани и не излизаме от течението, значи то е прекалено широко. Тогава спираме да хабим сили и просто изчакваме течението да премине. Това ще се случи след 3-4 мин.