Еколози - под тревога

 

Еколози - под тревога! Изчисляват, че съвременното животновъдство причинява повече парникови газове в атмосферата дори от транспорта. До това води и честата обработка на земята. 

 

Прекалената употреба на изкуствени торове замърсява не само почвата и въздуха, но и храната ни. 

 

За да достигне храната до масата ни, природата търпи сериозни щети. Не само при производството, но и при транспорта от далечни места. 

 

Примерът е с черешите от Чили, които купуваме през зимата в България. За всеки килограм череши, който пътува през океана от Южна Америка до България, се изгарят 2,5 литра керосин, пресмятат еколозите. Резултатът - 6 килограма въглероден диоксид в атмосферата. 
Проблем природозащитниците виждат и в прекалената консумация на месо в световен мащаб - тук изчисленията им показват, че за да се произведе половин килограм говеждо е нужна повече вода, отколкото използва един жител на Съединените щати, за да си взима душ в рамките на една година. 

 

Домати, тиквички, ряпа, краставици, камби, годжи бери. Всичко това се е родило под грижите на Димитър и Христина. И нищо от това не се е докосвало до изкуствена тор. Точно това е и правилният път, смятат еколозите.  Защото иначе, природата е в опасност. 

 
 

Честото разораване на земята води до отделяне на въглерод в атмосферата. А свръхупотребата на препарати и изкуствени торове вреди не само на почвите, но и на въздуха. А и на храната ни.

 

И докато еколозите разчитат на хомеопатия, учените смятат, че изкуствените торове са добър медикамент - помагат, стига да не прекаляваш.