Постижението е екип от биоинженери от Япония

Научен екип в Япония е създал революционна изкуствена кожа, която може да диша и от която пониква коса, пише TechTimes, цитиран от агенция "Фокус". Постижението отваря врата към разработване на функционални транспланти за кожа за пациенти с кожни заболявания и с тежки изгаряния.


Използвайки стволови клетки от зъбни венци на мишки, биоинженери от института RIKEN са произвели сложна кожна тъкан в лаборатория. След имплантиране в живи мишки с подтисната имунна система, изкуствените тъкани са образували нормални връзки с мускулните и нервните влакна, посочват учените.


При предишно изследване екип от RIKEN е разработил по-прост вид заместител на кожа, който успешно се използва при хора. Изкуствената кожа обаче се е състояла от само един или два пласта тъкан и не е имала фоликули и жлези, които отдлеят пот и мастен секрет, познат като себум, отбелязва ръководителят на новото проучване Такаши Цуджи.


Новата синтетична кожа не само има жлези, които отделят себум, но и три пласта тъкан като истинска кожа. Добити от зъбни венци на мишки стволови клетки са били имплантирани в живи мишки и постепенно са се развили в различни тъкани. Тъканите са били отстранени от мишките и поставени върху кожата на други мишки, където са се превърнали в покривна тъкан. Около две седмици след присаждането от изкуствените фоликули е започнала да расте коса.


Цуджи смята, че изкуствената кожа е крачка напред към отглеждането на органи за трансплантация в лабораторни условия. Тъканта може да се използва и под формата кожни проби за тестване на лекарства.