Личните лекари вече трупат опит с куриозни ухапвания
Внимание, родители! Сезонът на високите треви и на кърлежите дойде. Личните лекари вече трупат опит с куриозни ухапвания. Как да се пазим провери екип на „Събуди се”.
Никой не е застрахован, докато не мине косачката и слънцето на изсуши тревата. Едва тогава се смята, че рискът да ни ухапе кърлеж е сведен до минимум.
Лекарите апелират, ако имаме кърлеж, да не го горим или въртим. Ако не знаем как да го махнем безопасно, по-добре е да идем в най-близката поликлиника.
С премахване с пинсета рискът от инфекция е минимален. Съветът е всеки кърлеж да се носи за изследване в Центъра по заразни и паразитни болести, а ние да се преглеждаме внимателно.
Профилактиката се състои в избягване на високите треви. В столичните паркове и градини пръскането и косенето са започнали още в края на март, а за междублоковите пространства районните кметове гонят срокове до края на май.
Сигнали за неокосени площи може да подава всеки до съответната районна администрация или до дирекция „Зелена система” в Столична община.
„Родителите трябва да избягват да пускат децата на тревни площи, които не са предварително окосени и обработени. Да не се разхождат кучетата там, където има високи треви. След всеки излет в градинка децата трябва да се огледат добре”, посъветва проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.
Заразяването от кърлеж става след 12-ия – 24-ия час час, допълни той.
„Лично моето мнение е, че след ухапване от кърлеж е добре да се вземе антибиотик след консултация с лекар”, посъветва проф. Кантарджиев.
Какви инфекции могат да донесат кърлежите - разберете във видеото.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.