"Ако България си изиграе правилно картите, ще влезе в полезрението на големите китайски инвеститори", смята Милен Керемдчиев
„От 2012 г. Китай измести инвестиционния си фокус от Западна Европа към Източна. За съжаление България беше последният вагон на влака, в който се бяхме качили всички”.
СРЕЩА НА ВЪРХА "16+1": Сделка за внос в Китай на български тютюн (ОБЗОР)
Така Милен Керемдчиев, дипломат и бивш зам.-министър на външните работи, коментира срещата „16+1”, чийто домакин беше София.
Караниколов: Има потенциал за реализирането на повече съвместни проекти с Китай
„За първи път от 2012 г. насам България и Китай имат общи стратегически интереси. Китай наистина иска да насити с инфраструктурни проекти и да инвестира в региона. Тяхната идея е през гръцките пристанища да може с добра инфраструктурна свързаност китайските стоки да достигнат по-бързо в Европа”, коментира Керемдчиев.
България ще изнася до 10 млн. сухи тютюневи листа за Китай
Според него, ако нашата страна си изиграе правилно картите, ще влезем в полезрението на големите китайски инвеститори.
Борисов: Форумът "16+1" има за цел да укрепи Европа (ВИДЕО)
„Най-големите китайски инвестиции в ЕС са влезли във Великобритания. Следват Германия, Италия и Франция. От източноевропейските държави най-големи инвестиции са влезли в Унгария. Според различните данни у нас са влезли между 130 и 200 милиона долара за последните 20 години”, поясни Керемдчиев.
„На един китайски инвеститор му трябва между 6 и 18 месеца да осъществи своите инвестиционни намерения. Това за европейските стандарти е дълъг период от време. Много е възможно да видим реално влизане на конкретни проекти едва след година и половина”, поясни бившият зам.-министър на външните работи.
Относно АЕЦ „Белене” той е на мнение, че Китай ще участва от гледна точка на финансирането, а технологията ще бъде европейска.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: