Дефилето беше и едно от изпитанията, които преживя алпинистът
Краят на надеждата с последния опит за спасителна мисия на Шишапангма през май, стана и начало - стотици хора споделиха със снимки в социалните мрежи спомените си с Боян Петров. А спомените на Боян от Кресненското дефиле и хората вече могат да видят в изложба.
„Историята е от преди 30 години, когато Боян беше ученик, дете и аз го заведох за първи път в Кресненското дефиле и аз му придадох моята любов към това място, това уникално място в България”, разказа биологът Петко Петков, който е бил приятел на Боян Петров.
ЗАВИНАГИ НА ВЪРХА: Интервю на Боян Петров за NOVA преди експедицията
Кресненското дефиле се превърна и в едно от изпитанията, които Боян преживя - след тежка катастрофа, която го прати в болница за дълго. Той беше там за теренни проучвания в опит да докаже, че строителството на магистрала може да бъде пагубно. Това трасе обаче и сега остава като основен вариант.
„Хубаво е хората да видят един голям човек, който се е посветил не само на високите върхове, но и на другите - каквито са науката и опазването на природата”, смята доц. д-р Стоян Бешков от Националния природонаучен музей.
Тези, които сега са подели неговата кауза също вярват, че магистралата през пролома ще има фатални последствия за животните.
„Първата картина - на нея сме още като деца, първите ни ходения по кресненското дефиле 0839 правихме едно измерване на сухоземни костенурки, просто оглеждахме костенурките в района, мерихме ги, записвахме си по кое време се появяват през пролетта 0906 всяко живо същество на тази планета е важно - ние важно, трябва да го опазваме - това са милиони години еволюжия, природата е направила нещо уникално”, сподели и проф. Павел Стоев от Националния природонаучен музей.
Изложбата е за всички, които искат да видят това кътче от България през очите Боян Петров.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.