Снимка: БГНЕС
Фосилните растителни останки са на възраст около 90 милиона години
Пет нови за Антарктида фосилизирани флористични /растителни/ останки бяха открити при едноседмичния полеви палатков лагер на нос Хана, на остров Ливингстън, от геолозите д-р Стефан Велев и д-р Камен Бонев и от техните колежки - бразилката д-р Кристин Тревисан от Чилийския антарктически институт и проф. Шафак Алтънкайнак от Техническия университет в Истанбул. Това съобщи за БТА проф. Христо Пимпирев - ръководител на 27-ата Българска антарктическа експедиция и директор на Българския антарктически институт.
Американец успешно прекоси Антарктида без чужда помощ
Фосилните растителни останки са на възраст около 90 милиона години, което е началото на кредната епоха, когато на сегашния заледен континент са расли субтропични гори и са господствали динозаврите. Те са мигрирали от Патагония до Антарктическия полуостров по временен островен мост, който тогава е съществувал на мястото на пролива на Дрейк. По този мост от Антарктида някои от растителните видове, появили се за първи път там, са достигнали до Южна Америка. В края на мезозойската ера Антарктида е бил един зелен континент, пълен с живот.
Българските полярници пристигнаха на Антарктида (СНИМКИ)
Петър Стойчев: Много ми беше студено, но трябваше да запазя силите си (ВИДЕО)
"На Антарктида, след приключване на двумесечните биоложки изследвания от Националната ни програма за полярни изследвания, в оставащите два месеца от антарктическото лято, проучванията продължават в областта на науките за Земята", информира проф. Христо Пимпирев.
По думите му изследванията на българските геолози и на чуждестранните им колеги спомагат за решаването на глобални научни проблеми. Те са свързани с връзката на най-южния континент с Патагония и с миграцията на растителните и животинските видове в края на мезозойската ера, когато е бил най-топлият период в цялата фанерозойска история на Земята.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.