Данните са на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране
Около 5% от бързите кредити са лоши и хората не успяват да ги върнат навреме. Данните са на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. За да са сигурни, че ще получат парите си обратно, фирмите за мигновени заеми почти винаги изискват гарант по договора. Това обаче може да оскъпи кредита двойно.
ЗА ХОРАТА И БАНКИТЕ: Омбудсманът с мерки в защита на длъжниците
Основният проблем на пазара на бързите кредити, според бранша, е, че хората не четат достатъчно на какво се съгласяват - например, такси за гарант, за просрочие, за бързина. По закон, фирмите за бързи кредити могат да начисляват лихва най-много до 50%. За тези, които не успеят да си намерят гарант, фирмите предлагат това като услуга - специално дружество гарантира за клиента.
СЛЕД НАМЕСАТА НА NOVA: Пострадали спечелиха битката срещу фирми за бързи кредити
„Ако всички други социално са го изключили и не го подкрепят в този момент, има една компания, която си слага главата в торбата за това. За мен е логично при този риск това да има и съответната цена”, обясни председателят на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране Николай Цветанов.
„Таксата гарант обикновено е в рамките на 200-300 лева, а именно тези такси, а не лихвата, оскъпяват тези кредити. При заем 250 лв. за срок на изплащане 1 месец общото оскъпяване на кредита лихви, такси, не бива да надвишава 8-9 лева”, уточни Десислава Николова, финансов анализатор - "Моите пари".
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.