Учени откриха такива сиви камъчета по британския бряг

Някои пластмасовите отпадъци могат да стоят незабелязани по плажовете в цял свят, защото приличат на "скали и камъчета", съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.

Учени откриха такива сиви камъчета по британския бряг и ги нарекоха "пиропластмаса". Те се образуват от стопена твърда пластмаса или найлон, а след това водата и вятърът ги заоблят. Дупки в тях, направени от морски червеи, подсказват, че вече може да са влезли и в хранителната верига. 

Извадиха хиляди найлонови торбички от морето край гръцки остров

Заради съединение, с което се оцветява пластмасата, тези "камъчета" може да изпускат олово във водата, което е вредно за здравето. Открити са и следи от хром и цял набор химически добавки. Нивата на оловен хромат, използван за придаване на жълт, червен или оранжев цвят, превишават границата, въведена в ЕС през 2003 г., което показва, че пиропластмасата е по-стара. 

Снимка: iStock

Учени от университета в Плимут са изследвали 165 парчета пластмасови скали и камъчета, намерени по брега в Корнуол. Още 30 такива мостри са открити в Оркни, Шотландия, в ирландското графство Кери, и северозападна Испания. Подобна пиропластмаса е намерена и във Ванкувър, което показва, че явлението не е регионално. 

УИНДСЪРФИНГ С КАУЗА: Илияна Стоилова и Йоан Колев с призив за опазването на Черно море

"Възможно е да са широко разпространени, но липсва документация, защото приличат на естествени. Пиропластмасата трябва да има собствена класификация под шапката на морските боклуци. Тя е източник на фини замърсяващи частици, които се отделят механично и е потенциален източник на замърсяване за организмите", уточняват учените.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.