Темата коментира Иван Кръстев – експерт в ЕП
„Несъмнено въпросът за парите на Европа, след като Великобритания излезе от ЕС, ще определи бъдещето на Съюза. Не бих надценявал ролята на Великобритания дотолкова, доколкото нетният принос на страната в общия бюджет би възлизал на 70-73 млрд.евро, а тези пари са възможно компенсируеми с други инструменти от останалите държави-членки”. Това коментира Иван Кръстев – експерт в Европейския парламент.
Лондон планира митнически контрол на стоките от ЕС
„Това, което изниква като ново в тази тема, е анонсираната от г-жа Фон дер Лайен т.нар. „Зелена сделка”. Това е един изключително амбициозен план, който предвижда цялостна трансформация на европейската икономика и то на ключови сектори”, каза още той.
Кръстев е категоричен, че реализацията на плана в дългосрочен план би изисквала неимуверно усилие както от гледна точка на мобилизиране на частен, така и на публичен ресурс. „В тази връзка дебатът по многогодишната финансова рамка започва да придобива нови измерения, тъй като приоритетите като климатичната неутралност присъстваха, но не в този обем и този приоритет, който сега ни се предлага”, посочи Иван Кръстев.
Фон дер Лайен: ЕС стъпва по-уверено на световната сцена
„Това е въпрос, който засяга и нас като държава-членка. Досега не съм чул обаче обща позиция на българското правителството относно общия бюджет, който дефинира мястото на ЕС в инвестиционните политики на държавите”, смята той.
„Ако искаме да имаме наистина устойчиви политики на Европа, на нас ни трябват повече средства и то от всички държави-членки”, каза още Кръстев.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Росана Манева