Снимка: iStock
Дивите прасета са вече в гората, камерите са ги уловили снощи
Старт на ловния сезон за едър дивеч. Тази година заради пандемията от COVID-19 и африканската чума по свинете мерките са сериозно затегнати.
Край село Николаево, след месеци на дълго чакане тази сутрин с верните пушки и кучета се събраха мъжете от Втора ловна дружинка Радомир.
„Всички чакат с нетърпение откриването на груповия лов на дива свиня, така че с приповдигнато настроение започваме сезона. Когато изпускаме прасе то се помни повече, има много такива случаи - а когато убием дивеч, бързо се забравя и отминава. Има случаи, когато пушката ти засича, така ще се помни цял живот”, разказва Павел Джалев.
Дивите прасета са вече в гората, камерите са ги уловили снощи. Остава някой да ги запише като трофей. Сред тези с най-голямо желание за точен изстрел е дебютантът в дружинката - Радостина Бориславова.
„На едър дивеч ми е първи ловен ден. чувствам се прекрасно, развълнувана, малко притеснена и така, Предпочитам да съм наравно с всички”, казва тя.
„Традицията в България да ловуваме групово е силно вкоренена в нашия бит. Това е един определен период, в който всички могат да извършват тази дейност, в останалата част на годината, ние можем да ловуваме индивидуално, но малко хора обичат този лов, тъй като просто няма социалния елемент”, смята инж. Васил Василев, председател на НЛРС-СЛРБ.
Тази година обаче, груповото ловуване ще бъде с повече изисквания заради ситуацията с COVID-19. Редом с всички такъми, ловджиите ще трябва да носят в себе си маски и дезинфектанти.
Зам.-министър Атанас Добрев заяви за NOVA, че в момента тече дебат по промени в Закона за лова и опазването на дивеча, като проектодокументът, съдържащ предложенията, е поместен за обществено обсъждане до 19 октомври. Той припомни, че всички заинтересовани страни, в това число националните ловно-рибарски сдружения и неправителствени организации са взели участие при изготвянето на проектодокумента. С промените се предвижда да се разширят мерките, които министърът на земеделието, храните и горите може да разпореди със своя заповед при усложнена епизоотична обстановка. Сред тях са прилагане на санитарен отстрел на дивеч, включително и когато не се забелязват симптоми на болест, както и санитарен отстрел на дива свиня от длъжностни лица, които са определени с допълнителна разпоредба, и включват служители на МЗХГ, МВР и МО и техните структури. Зам.-министърът посочи, че и в другите страни, където обстановката е усложнена, се взимат подобни мерки с цел намаляване на обхвата на заболяването.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.