Липсва масово тестване в България, но мерките бяха относително либерални и не навредиха на икономическото развитие
"ОИСР е партньор в разговорите за облагане на технологичните гиганти. Имахме икономическа глобализация, нямахме политическа". С тези думи започна участието си в предаването "Денят на живо с Наделина Анева" по NOVA NEWS доц. Петър Чобанов, директор на Института за икономика и политики към унсс и бивш финансов министър.
Той смята, че това, че няма необлагаем минимум на доходите, може да е проблем.
"Препоръката на ОИСР е нееднозначна. Липсва масово тестване в България, също и други страни от региона. Мерките бяха относително либерални, което не позволи да навредят на икономическото развитие", обясни доц. Чобаноц.
Борисов: България имаше впечатляващ растеж до идването на пандемията
По думите му изпълнението на приходите е добро, малко по-високи са данъчните приходи от 2019 г. Около 3,5 млрд. е дефицитът, с около 5,4 млрд. се е увеличил дългът. А фискалният резерв намаля с около 100 млн.
"Правителството има по-малко активи. 5,5 млрд. ни е струвала грубо кризата по отношение на публични финанси", обясни финансистът.
Според него трябва да харчим по-ефективно публичните средства, за да не допуснем хората да си тръгват от страната. А онлайн обучението има бъдеще.
Мнението на Чобанов е, че Байдън ще търси съюзници, справедлива търговия и многостранни сътрудничества.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и и HUAWEI AppGallery ТУК.
Последвайте ни