Това обяви министърът на туризма Стела Балтова

„В мандата на служебния кабинет се определиха първите карантинни хотели в "Албена" и в Несебър. В момента сме в процес на договаряне на такива места, включително и в София, предвид прогнозите за развитието на епидемичната обстановка". Това каза министърът на туризма Стела Балтова по време на изслушването й в парламента.

„COVID кризата промени начина на живот, начина на мислене, начина на поведение на милиони хора и бизнеси по света. Тотално промени икономиката на пътуването. Макар и със средносрочен и краткосрочен характер, целите имат преобладаващо стратегическо въздействие", каза още Балтова.

Над 2,5 млн. туристи са избрали България от началото на май досега

Тя отчете, че министерството е продължило и ускорило процеса на предоставяне на безвъзмездна помощ за туристическия бизнес и е създало нова мярка за подпомагане на сектора.

Курортите по Черноморието са препълнени

„В мандата на служебния кабинет се подготви нотификацията на третата фаза на държавната помощ, която е факт и е с увеличен таван на помощта за всяка фирма. В трета фаза са предвидени облекчени условия за кандидатстването. То ще се извършва изцяло по електронен път. В рамките на помощта, допълнително е дадена възможност за предоставяне на подкрепа по тази схема и на предприятия, които към 31 декември 2019 г. вече са били в затруднено положение, при положение, че те не са обект на процедура в колективна несъстоятелност", заяви още Балтова.  

„Успяхме да направим така, че този сезон наистина показва възвръщане жизнеспособността на туристическия сектор. Бяха направени много инвестиции. Имаме 2,5 млн. туристи само за май, юни и юли", поясни тя. По думите й има спешна необходимост от повишаване на имиджа на професиите в сектор "Туризъм".

Служебният министър на туризма Стела Балтова апелира мярката 9 процента ДДС за всички сектори в туризма да се приложи до края на 2022 г.

Тя напомни, че за сектора действа мярката 60 на 40, която е с нов дизайн и изброи други мерки за безвъзмездно подпомагане на бизнеса, който ще бъде засегнат от прилагането на ограничителни действия според здравния план противоепидемичен план.

Мерките са разписани в предложения от служебния кабинет законопроект за актуализация на държавния бюджет, като министърът каза, че се надява той да бъде приет от НС.

Сред тях министърът посочи мярката за запазване на заетостта "80 на нула", според която се предвижда да се покрива 80 процента от осигурителния доход на засегнатите лица, като ще се поемат 80 процента от осигурителните вноски от страна на работодателя. Тази мярка е разширена с включване и на самоосигуряващите се лица, допълни министърът.

Освен това ще има безвъзмездна финансова помощ за екскурзоводите като самонаети лица на базата на минимален средномесечен доход от 2019 г.
„Ще има и мерки за покриване на оперативни разходи на база процент върху сумата на спада от приходите 2020 към 2019 г. на средномесечна основа. Така ще се компенсират и сезонните бизнеси и ресурсът ще се разпредели по-справедливо", каза министърът.

При ниво 3 по здравния план, когато част от дейността в бранша няма да може да се извършва, ще важи новият дизайн на мярката "60 на 40", както и дотацията от 35 евро на седалка, а при ниво 4 - когато например къщи за гости ще са отворени при специален режим, а за ресторанти и кафенета ще е разрешена само доставката по домовете, ще се се запази и мярката за запазване на заетостта - комбинирано според обхвата ограничаване на дейностите - при над 50 процента спад, да се прилагат мерките "80 на нула", "60 на 40" и "50 на 50" съответно при 30 и 20 процента спад, обясни министърът.

Редактор: Габриела Винарова
Източник: БТА