Дългът, който е предвиден за догодина от БВП, е по-малък от предходните, заяви финансовият министър

"Надяваме се през втората половина на годината инфлацията да е по-ниска. Тази инфлация при нас е внос и зависи от Европейската централна банка. Дългът, който е предвиден за догодина от брутния вътрешен продукт, е по-малък от предходните. Този бюджет се изпълнява с по-малък дълг от бюджетите, които са предвидени миналата година". Това заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, цитиран от Dariknews.bg

"Бюджет 2022 бюджет е инвестиционен. Основните параметри на бюджета залагат двойно увеличение на капиталовите разходи- в образование, култура и спорт, както и социална програма", изтъкна Василев. 

Парламентът обсъжда бюджета на държавата

"Друг важен елемент е, че във всяка една сфера въпросите, които Министерството на финансите питаше бяха как ще се инвестират средствата и какви ще бъдат резултатите. Нашата  амбиция е актуализацията на бюджета да бъде направен от нулата по този начин", подчерта той.

По думите му това е отговорно отношение към всички граждани и фирми.

"2,1% е бюджетния дефицит. Разходите са увеличени значително спрямо миналата година. При 4,4 млрд. дълг имаме увеличение на разходите с около 12 млрд. лв. Това означава, че приходните агенции са си свършили работата", допълни министърът.

Бюджет 2022 г. е най-социалният от последните години. Това каза от своя страна вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова по време на дебата по бюджетната рамка за 2022 г. По думите й почти една трета от разходите за държавата са за социални дейности.

"Само няколко числа и факти в защита на моето твърдение, че този социален бюджет е много равномерно и правилно ориентиран към различни групи от българското общество, които имат нужда от социална подкрепа, а именно- деца и млади семейства, работещи, безработни, хора на науката, културата и образованието. Тази година повече са средствата за семейни помощи за деца - 48.3 млн. лв. Наред с доходния критерий се предвижда увеличение на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование. Това са в повече от миналата година 100 хил. деца, или общо 600 хил. деца ще бъдат подпомогнати с месечните помощи за отглеждане на дете. От 1 април се увеличава размерът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. С 3 млн. се увеличават средствата, които да стигнат до професионалните приемни семейства. С това не се изчерпва политиката на правителството по отношение на децата и младите хора. 50 млн. допълнително са за изплащане на помощи за отопление във връзка с увеличение на правоимащите лица в тази тежка криза. Не сме пропуснали и хората с увреждания, защото за тях 280 млн. лв. са предвидени е се достига размерът на социалните разходи. От 1 април минималният дневен размер на обезщетението на безработните нараства от 12 на 18 лв”, обясни още Корнелия Нинова.

Тя добави, че са предвидени средства за увеличаване на мярката 60 на 40. Корнелия Нинова подчерта, че 23 студентски общежития ще бъдат обновени, а ще бъдат построени и нови студентски корпуси.

"Мога да продължа с конкретните неща, за да ви докажа, че социалната политика на новото правителство е не само в размери, които не са били приемани в последните години, но е и разумно ориентирана", каза още Нинова.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Ина Григорова
Източник: БГНЕС