Това заяви бившият депутат в студиото на "Здравей, България"

“Виждаме неглижиране на рисковете и ангажиране със странични теми като поскъпването на краставиците. Изпълнителната власт трябва да се изправи пред народа”, каза Арман Бабикян, бивш депутат, част от движение “Ние идваме”, в студиото на “Здравей България”. 

“Първия път, в който се повдигна темата за РСМ беше на един консултативен съвет при президента. Тогава той ясно предупреди, че не бива да се вземат прибързани решения”, припомни Бабикян. “Сега чуваме повторения на тази реплика след една дълга пауза по темата”, каза Бабикян и допълни, че според него “това се случва по други причини, а не по казуса “Македония”.  Според бившия депутат напрежението в управляващата коалиция идва от поста за гуверньор на БНБ. 

Нейнски: България не заема страната на демократичните народи

“Жалко е, че управляващите са по-склонни да се скарат за един пост, отколкото за глобалния имидж на България. Ние сме в унизително срамно положение да не изнасяме оръжие за Украйна”, каза още Бабикян. 

“Не смятам, че България изглежда нелепо. В очите на совите граждани България изглежда добре, като не изнася оръжие за Украйна. Смятам, че една по-балансирана позиция съответства на възгледите на българския народ и в това няма нищо нелепо”, коментира военната подкрепа за Украйна психологът Слави Василев. 

Според него “България би седяла много по-солидно на масата на преговорите, ако продължи да заема тази позиция”. 

Втори опит НС да реши проблема с натрупаните задължения към строителните компании

“Намираме се в съвсем нов ключов етап от взаимоотношенията в тази коалиция. Въоръжението в Украйна е само един от тези случаи, БНБ -втори, а Македония - трети”, каза политологът Димитър Ганев.

“Това е етап на “ад кох” мнозинства. Има три ключови въпроса върху, които разсъждаваме. Мнозинството в парламента не е на едно мнение по нито един от тези казуси. Можем да се озовем в ситуация, в която всяко едно от тези три ключови решения може да минае с мнозинства, различни от тези, които са в коалиционното споразумение”, обясни Ганев. 

Според него се намираме в “етап на много тежка пукнатина в управляващата коалиция”.  “Логично е да си зададем въпроса “Кое е управлението в момента?” , попита още политологът. 

“Такъв тип мнозинства са възможни, но не задължителни”, смята политологът доц. Иво Инджов.  

“Първият тест ще бъде изборът за управител на БНБ, но водещ за публичния интерес трябва да бъде не с какво мнозинство е избран управител, а коя е най-добрата кандидатура и коя кандидатура би нанесла най-малко щети на институцията”, каза още Инджов. 

“С оглед на публикации за миналото на банкер на г-н Каримански, които досега не са убедително опровергани, аз мисля, че е ясно кой трябва да бъде избран за управител на БНБ”, заяви още той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: