Снимка: Булфото
Имен ден имат всички хора, носещи имената на цветя, дървета и билки
Православният свят отбелязва днес Вход Господен - денят, в който, според вярванията, Исус Христос е посрещнат в Йерусалим с килим от палмови клонки. Празникът винаги е в неделята преди Великден и е познат сред хората като Цветница или Връбница.
Негово светейшество - българският патриарх Неофит, участва в празнична света литургия в катедралния храм "Свети Александър Невски". Въпреки лошото време от ранни зори в църквите в цялата страна се стичат вярващи, а празнични литургии и камбанен звън отбелязва пристигането на Исус Христос в Йерусалим. Традицията повелява днес да се раздават върбови клонки, осветени в храма - които след това се отнасят в дома, за да има в него здраве и благоденствие. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат Исус Христос.
За разлика от предишните две години, когато празникът премина под знака на извънредна епидемична обстановка - сега мерки срещу пандемията няма. И все пак препоръката на здравните власти е хората да влизат в храмовете с маски, да избягват струпването и да не целуват иконите.
Празнични служби и камбанен звън оповестиха влизането на Исус Христос в Йерусалим. От ранни зори хиляди вярващи посетиха храмовете и се помолиха за по-спокойни времена.
„Някак си да устоим на лошите неща, да се преодолеят и здраве най-вече. Вярвам в победата на вярата, в ентусиазма на всеки да е останал малко ентусиазъм и да се държим така, че общо да преодолеем лошите неща”, казва Адриана.
„Хубави времена са, независимо, че сега са пандемии, войни и какво ли не още. Празникът е да забравим в момента за всичко . Поне временно, една седмица до Великден”, добави Георги.
По традиция всеки отнесе в дома си върбови клонки - за здраве и благоденствие на семейството.
Eвангелието разказва, че в неделята преди еврейския празник Пасха Иисус Христос влязъл тържествено в Йерусалим. Народът го посрещнал така, както в древни времена посрещали царете, извоювали победа над враговете им. Размахвали зелени клонки и цветя, застилали с тях и с дрехите си пътя пред нозете му и го приветствали с възгласа "Осанна".
Предишния ден Христос върнал към живота мъртвия Лазар и е посрещнат от жителите на Йерусалим като възкресител. Христос отива в храма и с царствена власт изгонва оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършва множество изцеления на слепи, хроми и недъгави.
Денят на влизането на Христос в Йерусалим бележи началото на най-скръбната, но и на най-наситената с духовни послания седмица в живота на вярващия християнин - времето, в което Иисус Христос приема страданието и кръстната смърт, за да изкупи греховете на човечеството и чрез своето възкресение от мъртвите да му дари надеждата за спасение и вечен живот. Дните след Цветница до Възкресение Христово се наричат Страстна седмица и означават мъка и страдание. Затова на Цветница християнската църква припомня тържественото влизане на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.
В старите свещени книги пророците предсказвали, че един ден Бог ще изпрати на света Спасител, че той ще влезе в Йерусалим, както древните царе, възседнал магаре. Мнозина вече били чували за чудесата, които Иисус Христос извършвал и като го видели да влиза в града, заобиколен от учениците си, повярвали, че той е новият еврейски цар, който ще ги спаси от властта на римляните.
Единствено децата разбрали, че Христос не е обикновен цар, а е цар на Небето и Земята, който ще царува вечно. Те тичали пред него, размахвали палмови клонки и радостно пеели: "Благословен е Идещият в име Господне". Тези, които го приветствали като цар с възгласи "Осанна", дни по-късно викали "Разпни го" и го предали на римляните, за да бъде разпнат на кръст като разбойник.
У нас първите разлистени дървета през пролетта са върбите, затова върбовите клонки са за прослава на царя на царете - Христос. Рано сутринта в неделя, християните отиват в православните храмове за празничното богослужение за Цветница. На утренята в храмовете, се благославят върбови клонки, които се раздават на богомолците. Тези осветени клонки се държат в ръцете по време на цялата литургия и така показваме, че и ние, както и древните жители на Йерусалим, посрещаме Иисус Христос като цар и Спасител.
Подготовката на обичаите в празничния ден започна още от рано сутринта. В Северозапада е характерен ритуалът "Кумичане". В монтанското село Крапчене спазват този обичай от 40 години.
Днес посрещаме една малко по-различна Цветница.За първи от две години насам вярващите могат да отидат на църква без да носят маски и да спазват мерки. Много миряни посрещна и Рилският манастир за празника.
Повече гледайте във видеата.
Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица - идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и всички с имена на цветя и дървета. Екипът на NOVA желае здраве, щастие и късмет на всички именици!
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.