България три пъти е била с такова управление
Три правителствата на малцинствата е имала България от 1990-та година насам. Първото е на СДС с премиер Филип Димитров. Тогава то разполага със 110 депутатски гласа.
След тях пред този проблем се изправя първото правителство на Бойко Борисов, което управлява със 117 собствени народни представители. Липсващите 4-ри гласа идват от други народни представители.
Кабинетът „Орешарски” е третият, който управлява без нужното мнозинство. За 121 гласа не му достига само един депутат.
България е на път да се сдобие с тип управление познато като правителство на малцинството.
„Това означава, че няма да има постоянна подкрепа от повече от половината народни представители. Не е въпрос на време, а на издръжливост”, обясни доц. Наталия Киселова, преподавател по Конституционно право.
„Продължаваме промяната”, БСП и „Демократична България” имат общо 109 депутати. Останалите партии – „Има такъв народ”, които напускат коалицията, ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане” имат 131.
„Във всеки един момент, когато не е ясно мнозинството има съмнения за подкрепа, която не е безкористна”, коментира още доц. Киселова.
Според социолозите с излизането на ИТН от управлението, страната ни ще е поставена в сложна ситуация.
„ГЕРБ и СДС пак влизат през задния вход. Това, което прави Слави Трифонов, ще постигне обратното на това, което той казва. Това е парадоксът на тази ситуация”, заяви социологът Първан Симеонов.
„Не виждам политически интерес нито на „Възраждане”, нито на ГЕРБ, нито на ДПС, за да продължат живота на този кабинет в този му състав”, каза политологът Димитър Ганев.
Доц. Киселова обясни, че оттук нататък министрите, които Слави Трифонов обяви, че изтегля, трябва да подадат оставка.
„Тъй като министър-председателят заяви, че ще номинират г-н Рашков, това означава петима министри от правителството да бъдат сменени”, изчислява доц. Киселова.
При неясната ситуация дойдоха и прогнозите.
„Доколкото разбирам Петков не е склонен да подаде оставка, така че можем да очакваме процедура по вот на недоверие”, обясни доц. Киселова.
Сред възможните процедури:
„Ако цялото правителство реши да подаде оставка, ще влезем в процедури на ПП отново да се връчи мандата”, обясни Киселова.
След това да бъде връчен на втората по големина ПГ и на трета по избор на президента. Ако и в трите случая не бъде формирано ново правителство, президентът чак тогава разпуска 47-я парламент.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.