Новооткритата технология използва добавена реалност чрез очилата

Впечатляваща нова технология истински преобразява живота на изгубилите слуха си. С помощта на “умни очила” и изкуствен интелект, хора с проблемен слух могат да следят думите на събеседника си сякаш са пред телевизора. Специална програма на телефона записва разговорите и проектира всичко под формата на субтитри. Новооткритата технология използва добавена реалност чрез очилата. Те са свъзрани за телефоните с помощта на приложение, което превръща речта в текст. След това думите се изписват по вътрешната страна на лещите. “Значимо е, истински значимо. Не може да омаловажаваме силата и важността на хората по целия свят, които имат проблем със слуха. Вече не е нужно да разчитат единствено на четенето по устните. Наистина това е един голям момент”, каза консултантът по продажбите Джош Фелдман.

Обмислят специални часовници да следят страдащите от деменция в София

23-годишният консултант Джон е участвал активно в създаването на продукта. Идеята за очилата обаче идва от всекидневието, в което възрастните хора прекарват повечето си свободно време пред телевизора. 

“Дядо ми е 97-годишен и както повечето хора на тази възраст, за жалост, започна да губи слуха си. Имаше един кратък момент на прозрение, при който си помислих - чакай малко, той гледа телевизия със субтитри постоянно. Защо да не може да субтитрираме и реалния свят”, разказва за идеята изпълнителнят директор на бранда Дан Скарфи. 

Учени създадоха компютърен модел за предпазване на пчелите от пестициди

Компанията сега набира доброволци, които да участват в изпитванията. Търсят се хора, които се затрудняват да четат по устните, или които споделят, че не могат да следят повече от един човек докато говори. “На практика взимаме звука чрез микрофона на очилата. След това той преминава през специална програма за транскрипция. След това ние взимаме изписания разговор и го прожектираме чрез аугментирана реалност право в очите на разговарящия”, обясни процеса Скарфи.

Очилата в момента успяват да разграничат кой говори, но скоро ще имат възможностите да превеждат езици, да възпроизвеждат интонацията и тоновете на гласа, както и силата и акцента на говорещите.

ДА СЪЗДАДЕШ СВРЪХЧОВЕК: Д-р Чърч, който променя нашето ДНК

“Тази технология ми помага да бъда активен. Тя ми дава силата и ресурсите да се включа в разговора на момента. Обикновено изоставам с разбирането на разговора, не успявам да разбера всичко, но вече мога да следя наратива и така да остана информиран. Позволява ми да се включа в разговора, позволява ми да взимам решения, защото разбирам за какво става дума”, казва председателят на международната асоциация "DeafKidz" Стийв Кръмп.

Създателят на "умните очила" каза, че програмата, която стои зад продукта, има да извърви дълъг път, преди да се нарече перфектна. Въпреки това, екипът се надява, че тя ще помогне на хиляди хора със затруднения.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: