Христина Христова посочи, че промяната в швейцарското правило не задължително ще донесе по-големи пенсии

Подкрепяме увеличението на минималната работна заплата, но искаме прецизиране на текстовете с дефицити. България е в социално напрежение, което се изразява в протестни действия в различни сектори. Доходите трябва да бъдат тема номер 1. Възможно е договаряне на заплати по икономически сектори. Това каза за "Твоят ден" Тодор Капитанов от КНСБ.

"Искаме минималната заплата да е поне 850 лева. Предлагаме механизъм, който да анализира показателите на покупателната способност, a минималната да бъде 50% от средната заплата. В държавата има достатъчно пари както за актуализация, така и за нов бюджет", отбеляза Капитанов.

Според Христина Христова, бивш социален министър, будят учудване някои от внесените социални законопроекти. "Три са тези за промяна в пенсионната система. Жалко е, че това вече не е голямо събитие. Когато се предприемат големи социални мерки, трябва да се включат в бюджетната рамка. Промените в пенсионната система на парче много ме притесняват", призна тя. 

Бизнесът отхвърли предложението минималната работна заплата да е 50% от средната

Христова обясни и промените в Швейцарското правило. "То се състоеше в следното - покрива се 50% от ръста на средния осигурителен доход за предишната година и пак 50% от инфлацията за предната година. Сега се предлага да се покрива 100% от едно от двете, което е с по-голяма величина. Не е сигурно, че това ще донесе повече пари за пенсионерите'', посочи Христова.

По думите ѝ са нужни компенсации и помощи за уязвимите, а не за всички. "Трябва да се наблегне върху колективното трудово договаряне. Не бива минималната заплата да е единна, защото това може да доведе до демотивация в различните сектори. Може да има договорка и по икономически дейности", заяви тя.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.