"Силните играчи тук са извън правителството. Те няма да се откажат да атакуват”, каза Дичев
„Ако чакат да натрупат доверие, за да взимат по-важни стратегически решения, няма да го натрупат. Виждаме, че няма никаква комуникация между парламентарните групи и правителството. Вчера правосъдният министър Атанас Славов не можа да отговори какви са мотивите на партиите, внесли промени в Конституцията. Виждаме неуправляем хаос в управляващото мнозинство, който се дължи на много причини. Без подобен механизъм и без партиите да имат по-добра комуникация и да следват ясно поставените цели, няма да има резултат.”. Това заяви политологът Милен Любенов в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS малко след като премиерът Денков обясни, че има текст за коалиционно споразумение, който се обсъжда.
Според културния антрополог проф. Ивайло Дичев двете формации (ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ) са в едната част на политическия спектър, по-скоро център-дясно – ротационна коалиция е особена конструкция, която е единствено възможната в момента. „Трябва да имаме търпение, ситуацията е много трудна – и външно, и вътрешнополитически. Силните играчи тук са извън правителството. Те няма да се откажат да атакуват”, каза Дичев.
Димитър Ганев: Отрицателните оценки за работата на кабинета растат за трети пореден месец
Според Любенов няма как резултатите на местните избори да не се отразят на управляващата коалиция, защото ще има промяна на силите. „На последните парламентарни избори имаше относителен паритет между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ - 660 000 на 620 000 гласа. За последните три месеца ПП-ДБ са загубили минимум 150 000 гласа, което е около 7%. В София на последните парламентарни избори двете формации постигнаха 200 000 с двойно по-висок резултат от ГЕРБ, но това свиване се отразява и в София. В столицата може да се стигне до оспорван балотаж между кандидатите на ГЕРБ и ПП, особено, ако ГЕРБ издигнат Росен Желязков, който познава проблемите на града”, каза той и прогнозира, че ГЕРБ и ДПС ще спечелят местните избори в районите, където побеждават и ще се стигне до преформатиране на сегашната управленска форма.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Весела Веселинова