Предвижда се той да бъде 933 лева

Тристранният съвет се събра на извънредно заседание този следобед, за да обсъди размера на минималната работна заплата от 1 януари.  За пръв път се предвижда той да се определя въз основа на 50% от средната заплата за страната през последните 12 месеца. Така сумата ще бъде 933 лева, което е увеличение с 20% или 153 лева от досегашните 780 лева. Работодателите са против увеличението, а синдикатите настояват то да е дори по-голямо.

"За" и "против" увеличението на минималната работна заплата

Съгласно разпоредбите в Кодекса на труда, минималната заплата за страната за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца. Той включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Предлаганият от правителството размер на най-ниското възнаграждение, изчислен по новия механизъм, е 933 лв. Това е ръст от 153 лв. или близо 20% спрямо настоящия размер от 780 лв.

ССИ са притеснени от исканото увеличение на минималната работна заплата

Част от представителите на бизнеса настояват новият механизъм за определяне на минималната работна заплата да бъде отменен. Те смятат, че не съответства на икономическите реалности и ще постави в затруднение част от българския бизнес, особено малките и микропредприятията в по-изостаналите райони на страната. 

С промените в Кодекса на труда се предвижда изрично задължението в трудовия договор да се определя мястото на работа от разстояние. 

Редактор: Цветина Петкова
Източник: БНР