Те ще бъдат изпратени в парламента, съобщи финансовият министър Асен Василев

На извънредно заседание Министерският съвет прие данъчните закони, сред които е и спорният текст, заради който преди месец от ГЕРБ и ДПС се обявиха против. Става въпрос за т.нар. „бонус срещу донос”. За намалената ставка на ДДС за ресторантьорите, обаче Финансовото министерство направи крачка назад. 

Сред приетите текстове – в брой ще може да плащаме до 5 хиляди лева, а не 10 хиляди, както е в момента. А бонусите за служителите изрично ще се включват към заплатите им. И още ще спестяваме до 100 лева на месец, ако си пазим касовите бележки.


Предвижда се актуализиране на данъчната оценка на сградите на всеки 2 години, а на земеделските земи – тя да бъде ежегодна. Реално това означава и вдигане на данъка, който се плаща. Остава нулевата ставка за хляба и брашното. Правителството обаче отстъпи от първоначалната заявка да върне 20 % ДДС за ресторантьорите. 

Асен Василев припомни, че данъчните закони бяха публикувани за обществено обсъждане в края на септември. След това са били взети предвид няколко предложения.
„След приемането на данъчните закони ще бъде фиксирана напълно и приходната част на бюджета и парламентът ще може да го приеме преди края на годината”, каза Василев.

Той коментира и изборните резултати. „Хората успяха да изберат кметове, които да работят за подобряването на техния град. В различни градове това са представители на различни политически сили. ПП спечели на балотаж в няколко ключови града - София, Варна, Благоевград, Пазарджик. Това показва, че една голяма част от българските градове са предпочели да променят досегашния си модел на управление”, каза Василев.

РАЗВРЪЗКАТА: Кои са новите кметове след балотажите (ОБНОВЯВА СЕ)

Той отговори и на Борисов, който каза, че пакетът от данъчни закони е неизвестен на неговата политическа формация.
„Пакетът от данъчни закони беше публикуван в края на септември. Един месец стоя на обществено обсъждане. Редица организации - и работодателски, и синдикални, и браншови организации, подадоха предложения какво да се промени, как да бъде променено, така че да съответства на целите, които са заложени. Има редица предложения от Националното сдружение на общините. Имаме доста балансиран пакет от данъчни закони. Разбира се, последната преценка как да се промени е на парламента”, каза Василев.

ПРОМЕНЯ ЛИ СЕ ДДС ЗА РЕСТОРАНТЬОРИТЕ: Противоречиви послания от парламента и кабинета (ОБЗОР)

Той обясни и за ДДС за ресторантьорите и хотелиерите. „Получихме доста предложения от техните организации за това да се въведат постерминали задължително във всички заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди. Само най-малките да бъдат освободени. Задължително да се плащат заплатите по банков път в заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди. Да има минимални ставки за персонал, които са по-високи от минималната работна заплата  и за най-ниско платените длъжности да започват от 1000 лева и да вървят нагоре, което да изсветли трудовите доходи. Ако всичко това бъде прието, тогава 9% могат да останат като временна мярката, тъй като хазната ще събере повече средства по този начин, отколкото през увеличение на ДДС. Изборът е на парламента- дали да приеме пакета от изсветляване или да приеме 20% ДДС”, заяви Василев. 

 

Ресторантьорите обаче твърдят, че не са давали подобни предложения. И определиха условията на Правителството като абсурдни.
"Г-н Министър на финансите – от 5-6 години във всяко едно заведение във всеки голям град има постерминал с цел да е в помощ на клиентите, а не заради НАП.  Има малки населени места, където няма постерминали, но там банките не могат да доставят постерминал. Няма и банкомати, това е следващата причина защо не може да плащаме всички заплати по банка", коментира Ричард Алибегов, председател на Българска асоциация на заведенията. 

Той отговори и на президента Румен Радев, който каза, че „в сглобката си нямат доверие, но са се стиснали здраво един за друг в името на оцеляването”.

Радев: Когато ДАНС предоставя информация, която не е в интерес на управляващите, настава истерия


 
„Господин Радев не е в час с политическите процеси в страната. Ако сте наблюдавали последните две седмици, ще видите, че имаше доста голямо напрежение между партиите и всяка партия се бори за нейния електорат и за начина, по който вижда движението на страната напред. Единственото общо е, че гледаме към това да имаме една нормална европейска държава, а не да гледаме на изток към Москва”, каза Василев.

Пакетът от данъчни закони ще бъде разгледан от Комисията по бюджет и финанси в четвъртък, след което влиза в зала.