Каква ще е регулацията

Изкуственият интелект може да генерира само за 5 минути повече произведения, отколкото Хемингуей е сътворил за целия си живот.

„Ние търсим баланс. Изкуственият интелект следва да бъде инструмент в нашите ръце, а ние да сме тези, които да можем да творим. В настоящия момент чакаме регулация , която да каже какво правим, какво ще се случва, чие ще е авторското право”, коментира Радина Банова- Стоева, правен консултант в Български център за нестопанско право.

Изкуствен интелект: Заплаха ли е за музикалната и филмовата индустрия (ВИДЕО)

Тази регулация трябва да защити интереса на хората, сред които творците. От друга страна трябва да защити интереса и на компаниите, които създават такъв вид технологии.

„И от трета страна това са институциите, от които зависи да не спират да поддържат този баланс между всички. Докъде ще стигнем все още не е съвсем ясно. Актът за изкуствен интелект, за който се говори много напоследък, все още е в етап на комуникация  между институциите”, допълни Радина Банова- Стоева.

Ясно е обаче, че когато се говори за авторско право, се говори винаги за човек, казва законодателството.

„Ако един човек може да създаде нещо въз основа на опита си,той е творец, той създава, пише, твори, при него има една творческа дейност. И всъщност резултата от тази творческа дейност е самото произведение. Дали това, което вие задавате като е изключително, творческо, зад него има нещо, което никой, никога няма да се сети,  е въпрос на изследване за всеки конкретен случай”, обясни още Радина Банова- Стоева.

 

 

Редактор: Вероника Димитрова