Снимка: iStock
Новият екземпляр се характеризира с добре запазен череп
Китайски изследователи за първи път са открили в Източна Азия вкаменелост на носорог, датираща отпреди 14 милиона години - важно доказателство за миграцията на животните към този регион.
Prosantorhinus е род от малки изчезнали носорози със скъсени кости на крайниците, широко разпространени в Европа. Въпреки това, еволюцията на рода в Азия остава неясна заради липсата на свързани с нея фосилни данни.
Изследователи от Института по палеонтология и палеоантропология на гръбначните животни към Китайската академия на науките са направили морфологични изследвания и са открили нов фосил на носорог, датиращ от епохата на средния миоцен в китайския Нинся-хуейски автономен регион.
Археолози откриха останки от две бебета динозаври (СНИМКИ)
Филогенетичен анализ, основан на 282 морфологични признака, оценени за 36 таксона, разкрива, че става въпрос за нов вид в рода Prosantorhinus, който учените са нарекли Prosantorhinus yei sp. nov.
Новият екземпляр се характеризира с добре запазен череп с удебелени и издигнати носни кости, поддържащи малък рог.
Откритието показва, че палеогеографското разпространение на носорозите от рода Prosantorhinus е много широко и обхваща Европа до Южен Пакистан и Китай. Това означава, че миграцията на тези животни не е била ограничена от екологични и географски пречки в Евразия, според авторите на настоящото изследване, публикувано в сп. Zoological Journal of the Linnean Society.
Фосил, намерен в Бразилия, може да хвърли светлина върху произхода на динозаврите (ВИДЕО)
Редактор: Камена Георгиева