„10% от потребяваното тази сутрин електричество в страната ни не е произведено в България”, каза той
„За утре, 10 януари, имаме среща с премиера Николай Денков, с регионалния министър Андрей Цеков и вероятно с министъра на труда Иванка Шалапатова. Темата е случващото се в енергетиката”. Това заяви Димитър Манолов – президент на КТ „Подкрепа”, в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
„10% от потребяваното тази сутрин електричество в страната ни не е произведено в България и е внос и то от държави, към които традиционно сме изнасяли. Това става в момент, когато зимата е щадяща към нас и още преди да сме започнали прилагането на тези безумия в енергетиката си”, каза синдикалният лидер, визирайки дерогацията. Възможностите за внос на ток са основно от Гърция, Турция и Румъния, по-малко от Сърбия, дори от Северна Македония.
Явор Куюмджиев: В момента ТЕЦ-овете губят десетки милиони на ден
По думите му страната ни има три възможности – да продължи да разчита на въглищната енергетика, докато намери печаливши алтернативи. Втората възможност е да закрие въглищната енергетика, но топлоелектрическите централи да работят на газ, което не е от най-добрите алтернативи, особено в този момент, обясни той. Третата възможност е да нямаме ток. „Какво ще се реши от тук насетне, зависи от всички разговори”, допълни Манолов.
Той се опасява, че държавата ни не работи по никакъв план „Б”, въглищната енергетика е оставена на самотек. „Всяко нещо, оставено на самотек, се развива от лошо към по-лошо”, обясни синдикалистът. Относно предвиждането на производство за батерии за съхраняване на ток от слънчева енергия, той обясни, че няма конкретни действия.
Защо ПАВЕЦ "Чаира" е толкова важна за системата и как точно работи тя
„Протестите на енергетици и миньори са малката реакция, голямата реакция е, когато няма да имаме ток – това е лошата алтернатива. По-меката е той да бъде много скъп”, каза Манолов.
Срещи от синдиката ще имат и с представители на политическите групи в Столичния общински съвет. Там темите са за нощния транспорт, здравеопазването, социалните дейности, културата, образованието. „До края на месеца трябва да бъде внесен проект за бюджета, а ние нямаме председател на Общинския съвет”, каза Манолов.
Относно вноса на работна ръка от Виетнам той обясни, че България има подобен опит и той не е бил много положителен. „Светът, към който принадлежим, се изкушава да се движи в тази посока, въпреки всички неудобства, което това създава. Бившите колониални империи имат достатъчно натрупан опит, но продължават да се тикат натам. Защо да не се натикаме и ние”, допълни Манолов като подчерта, че го казва с ирония.
Редактор: Весела Веселинова