Десетки огнеборци и доброволци се борят с пожарите на терен

Евакуация, изпепелени къщи и пламъци - Югозападна България е в капана на огнената стихия. Пламнаха къщи в село Сенокос край Симитли. Огънят изпепели четири постройки, но за щастие няма пострадали хора. Евакуирани са трима души. Гори и друго голямо огнище - в Малешевска планина край Струмяни. Там над 100 души бяха евакуирани преди дни. Продължава борбата с огъня и в планината Славянка до гръцката граница.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Екипи на пожарните и доброволци цяла нощ гасиха пламъците край Сенокос. Сигнал за пожара е подаден около 18:30 ч. в четвъртък. Огънят е тръгнал от една от махалите на селото. Надеждите за екипите са двата шведски самолети.

„Над 70 души са на терен. Под ръководството на експертите от пожарната се гаси ръчно и наземно. Активни са и пожарите в Микрево и Славянка. В Славянка имаме 40 служители и автомобили. Там също се гаси ръчно. В Микрево положението също не е добро. Имаме 35 души на терен. Правят се просеки и се опитваме да овладеем пламъците”, каза зам.-директорът на ЮЗДП инж. Ваня Каменова.

Шведски самолети гасят огъня в Малешевска планина, хората остават втора нощ извън домовете си (ВИДЕО)

„Ситуацията изглежда сложна, пожарът е активен, но е низов към момента . Може би, благодарение на нощните температури и ниското атмосферно налягане, което е свалило пожара долу ниско. Лошото е, че теренът е пресечен, което не дава възможност да вкараме верижна техника, за да се направят просеки. Към момента пожарът не е локализиран. Хубавото е, че се разпространява нагоре към билото, далеч от населените места" , коментира областният управител на Благоевград Георги Динев.

Евакуираните жители от село Сенокос със страх се прибраха, за да видят какво е останало от домовете им. „Има щети. Да сме живи и здрави, да не се ядосват децата за нас”, споделя Юлия Лазарова.

Тя живее на метри от мястото, където пламва огънят. Разказва, че в ужаса на евакуацията успява да вземе само лекарствата си. „Имаше вятър. Всичко стана за секунди. Ако не бяха дошли от Горското стопанство с тяхната цистерна – всичко щеше да пламне”, разказва жената.  

И докато семейството на Юлия продължава да спасява дома си, нагоре в планината огнеборци, горски служители и доброволци заедно се борят пламъците.

Код "червено" в Пловдив, предупредиха жителите да носят маски (ВИДЕО)

На другия фронт - продължава и борбата с пламъците над село Микрево в планината Славянка. В помощ на огнеборците дойдоха десетки доброволци. „Там ще работят двата самолета от Кралство Швеция, както и хеликоптерите на отбраната. Няма опасност за населените места и за гражданите. Температурите са високи, теренът е тежък”, подчерта вътрешният министър Калин Стоянов. 

Край Пловдив - гори сметището в Цалапица. Заради завишени нива на фини прахови частици, управата на града предупреди пловдивчани да носят маски. Градът под тепетата се събуди обгазен. Много жители се оплакаха, че от пушека, който се носи, са получили парене в очите и гърлото. Измервателните станции на екоинспекцията отчетоха опасно замърсяване на въздуха и малко след 08.00 ч. здравната инспекция издаде препоръки към гражданите.

„Трябва да се затварят прозорците. Бебета, бременни и хора с хронични заболявания при възможност днес да си останат по домовете, а при излизане да носят маски. Тази ситуация вероятно ще продължи и утре сутрин”, обясни проф. Христина Янчева, областен управител на Пловдив.

„Фирмата, която стопанисва сметището, е допуснала пропуски при депонирането на отпадъците и това сега затруднява дейността на пожарникарите”, обясни директорът на РЗИ- Пловдив
д-р Аргир Аргиров.

„През нощта пожарът е обхванал нови огнища в периметъра си, но с помощта на булдозери е бил овладян и ограничен”, подчерта зам.-директорът на РД ПБЗНС- Пловдив главен инспектор Димитър Бришимов.

Общината се закани след пожара да направи проверка на фирмата, която от години оперира на депото. Собственикът на фирмата оператор отрече да има нарушения.

За да се установи причината за пожара, ще се проверят записите от охранителните камери. През целия ден днес тежка техника запръстяваше запалилия се слой. Това е единственият начин пожарът да бъде загасен.

4000 декара обхвана огънят на полигона "Корен" край Хасково, който пламна след стрелби по време на военно учение. По време на тренировки на бойни самолети в четвъртък един от тях е пропуснал мишената и е уцелил близка до селото гора.

На място работят шест пожарни екипа, а военните проправят пътища с тежка техника. Няма пряка опасност за населените места - селата Елена, Криво поле, Момино, Динево, Корен и Любеново.

"Можем да кажем, че към момента пожарът е ограничен. Правят се просеки и огнеборци го охраняват по периметъра. На място има 9 пожарни екипа, около 40 военнослужещи и хеликоптер, който помага за потушаването на пламъците. Няма опасност за хората", каза директорът на пожарната в Хасково Митко Чакалов.

"Няма опасност за населените места, хората и животните. Подготвили сме водоноски като превантивна мярка, за да може да реагираме своевременно. Огънят е на около половин километър от най-близкото село", подчерта и кметът на Община Хасково Станислав Дечев. 

Повече по темата гледайте във видеата.

Репортер: Мартин Керефейски

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase