Снимка: iStock
Възможно е да става дума за данъчни оптимизации, каза председателят на АИКБ Добрин Иванов
„Не може да променим данъчния си закон на база на 60 души, които са взимали по 3 млн. По-добре да разгледаме другата скала, които са примерно 10 000, които получават по 10 000 и да помислим как да взимат 100 000, а не на малцината с по няколко милиона да мислим как да им увеличим от 10 на 16% данъците. Не знаем какво ще стане след такова решение”, Това заяви данъчният консултант Николай Иванчев в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Той изтъкна, че Данъкът върху доходите на физическите лица е един от основните инструменти, който крепи бюджета. НАП започва да начислява лихви от момента, в който доходът не е платен, допълни той. Според него колкото по-бързо фирмата предоставя пари за инвестиции или за заплати на хората, които ги харчат, толкова по-добре за икономиката.
Според председателя на АИКБ Добрин Иванов е възможно в случая с милионите възнаграждения да става въпрос за данъчни оптимизации – парите да са платени като заплата, вместо първо да се платят данъците на дружествата. „Възможно е най-високата заплата в България - 3.2 млн. лв. на месец през 2022 г., да е получена от няколко трудови възнаграждения или да е по няколко договора за управление. Може да става въпрос за управител на няколко дружества. Сумата е притеснителна за българските реалности, но не е незаконна”, каза Добрин Иванов.
Около 815 души са декларирали трудови възнаграждения над 100 000 лв. месечно, каза Иванов и призова, че тук също трябва да светне червена лампа дали не става въпрос за данъчни оптимизации. „Няма размер, който да ограничава заплатите”, каза Иванов.
Най-високата заплата в България е 3.2 млн. лв. на месец
Целия разговор гледайте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase