Снимка: istock
Това Народно събрание е в действие до клетвата на новото
Последно редовно заседание на 50-ото Народно събрание. Депутатите имаха амбициозен дневен ред в опит да приемат някои спешни решения. Народните представители се разминаха в оценките за работата на този парламент.
В последния си работен ден депутатите решиха, че ще заседават до последно. Дневният ред беше разместван няколко пъти - вкарваха се и се изкарваха точки. От Закона за закрила на детето, през енергетика до ветото на президента за Закона за адвокатурата. Имаше почивки за комисии и две дълги паузи в търсене на трима депутати в опит за събиране на кворум. До това се стигна след протест от страна на БСП, „Възраждане” и „Има такъв народ”, които отказаха да се регистрират, за да не се разглеждат енергийните точки, които са свързани с Плана за възстановяване и въглищните централи.
На финала на 50-ия парламент равносметката дойде с взаимни обвинения между формациите. „Във всяко действие има и добри, и лоши неща. Сигурно и нещо добро сме свършили. Сега това, което се случва вътре, е крайно неприятно - за един - два процента повече, да се повдигат теми, които нямат никакво значение днес. Много са важни двете точки в енергетиката, защото колегите от ПП-ДБ казват, че заради едни закони да загубим едни пари – около 500 млн. А в енергетиката пътната карта е 2 млрд.”, коментира лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
Според ПП-ДБ обаче това Народно събрание е изцяло загуба на време. Не спестиха критики и към ГЕРБ. „Този парламент беше на разпадащите се партии. Видяхме разпад в ДПС, имаше проблеми в БСП и „Величие”. Реално, загубихме историческо време. Другото, което се видя е, че колегите от ГЕРБ не искат да се борят с корупцията, дори това да коства 10 млрд. лв. на България”, заяви съпредседателят на „Продължаваме Промяната - Демократична България” Кирил Петков.
На свой ред от „Има такъв народ” обвиниха за краткия живот на парламента „Продължаваме Промяната”. „Този парламент можеше в момента да има правителство. Пак ще повторя, можеше то да е без ГЕРБ и ДПС. Човекът, който провали това, се казва Кирил Петков. Всички политически партии, може да ги смятате кои са, бяхме постигнали договореност в третия мандат. Човекът, който провали това да има правителство, извън ГЕРБ и ДПС, се казва Кирил Петков”, твърди председателят на ПГ на „Има такъв народ” Тошко Йорданов.
От „Възраждане” и БСП изразиха надежда, че в следващия парламент ще е по-добре. „Бяха приети няколко законопроекта, които смятам, че бяха изключително полезни - като Закона за забраната на хомосексуалната пропаганда. В интерес на истината много повече законопроекти, които можеше да бъдат приети, не бяха приети в него. Поредните изгубени месеци от историята на България. А България просто вече няма повече време за губене”, подчерта лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.
„За три години - седем избора. По-голямата част от народните събрания бяха мъртвородени. Това също беше такова. Възможният вариант е да има правителство, което да бъде сборен кабинет, служебен кабинет, във вид на експерти”, коментира председателят на ПГ на „БСП за България” Борислав Гуцанов.
Финалът остава с отворен край, тъй като това Народно събрание е в действие до клетвата на новото. А при нужда може да бъде свикано извънредно заседание.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase