Страната ни се нарежда на трето място след Румъния и Малта

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. Това показват данните на регионалния офис на Световната здравна организация за Европа. България се нарежда на тревожното трето място по пристрастяване. 

Социалните мрежи стават все по-опасно пространство сред децата и развиват различни зависимости сред тях, казват експертите.

Статистиката от регионалния офис на СЗО за Европа показва, че у нас делът на децата, пристрастени към социалните медии, е 17 на сто, с което се нареждаме на трето място след Румъния и Малта.

Молитви вместо социални мрежи: Десетки деца на лагер по религия в Клисурския манастир

От Националния център за безопасен интернет смятат, че саморегулацията от страна на децата е бавен и дълъг процес

"Това е процес, не става с един, два разговора. Понякога всеки ден е битка, но тази битка си струва, защото по този начин, когато балансираме ние, като възрастни родители времето на детето пред устройствата, те изграждат една саморегулация и когато са на 13-14 години, няма нужда толкова да следим, те сами се контролират", посочи Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет.

Според данните, през последните години употребата на социални мрежи сред децата и младежите в Европа се е увеличила драстично.

"Страничните ефекти при прекомерна употреба на социалните мрежи при подрастващите, са свързани често с възможност за развиване на депресивни и тревожни състояния. Обикновено има и доста големи проблеми със съня, което води до превъзбуда, но и до по-малко часове сън и това се отразява на тревожността", обясни Дея Шопова, клиничен психолог. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase