Снимка: iStock
Майката на детето обикаля детските заведения и се моли за място за сина ѝ
Има ли такова нещо като „неподходящо за нашата детска градина дете”? Оказва се, че има. Майка на дете с аутизъм е в ситуация, в която ходи от градина на градина, за да се моли детето ѝ да бъде прието. По думите на жената в момента, в който видят сина ѝ, педагозите или казват, че няма места при тях, или твърдят, че не могат да приемат точно такова дете. Предпочитали дете с „умствена изостаналост”, например, но не и такова като нейното.
Има масови детски градини, в които ходят ресурсни учители, за да се грижат за децата със специални образователни потребности. Но има и други детски градини, в които има специални групи само за деца със СОП. Към такава се е насочила и Сибила. Детето ѝ е било прието в масова детска градина, но тя го е отписала.
Проектът „Различните“ деца на България“ открива изложба
„Моят син е на 5 години и е с аутизъм. Записах го в масова детска градина, за да се социализира с другите деца, но това не се случи. Два пъти седмично по 30 минути ресурсен учител посещаваше въпросната детска градина. Психологът почти винаги отсъстваше. Когато попитах учителите от масовата детска градина защо има обявени места за прием за деца със СОП, щом не знаят как да се справят с тях, те ми отговориха, че държавата ги принуждава да обявяват такива места. Затова потърсих в социалните мрежи други детски градини”, разказа в ефира на „Здравей, България” майката на 5-годишното момче.
Какво е отношението към "различните" деца
„Директорът на 117 ДГ „Надежда” сам се свърза с мен за прием на детето ми. Подадох документи с огромна надежда, че там нещата ще се случат. След месец отидохме на комисия от детската градина, за да видят сина ми, но получихме отказ под претекст, че няма места”, казва още тя.
„Отидох и в 59 ДГ „Елхица” и отново бяхме изпратени на комисия. Накараха ме да попълня няколко формуляра. След края на разговора учителката на групата за деца със СОП каза, че места има, но са записани седем деца с аутизъм и търсят дете с ДЦП или умствена изостаналост. Това е абсолютна дискриминация. Моят син има право да бъде в тази детска градина, защото отговаря на всички изисквания”, споделя Сибила.
По нейни думи в район „Младост” има само две детски градини за деца със специални потребности. „Мисля да си търся правата, защото след моята публикация в социалните мрежи, много майки се свързаха с мен и ми споделиха, че не се посмели да се изправят пред цяла България и да говорят за този проблем. Не може повече да търпим нашите деца да бъдат отхвърляни като някакви ненужни вещи! По закон трябва да водим децата си на детска градина и училище, но държавата не осигурява такива специализирани учебни заведения”, коментира още Сибила.
Двете детски градини за специализирани нужди, в които Сибила Колева е искала да запише сина си, запазват мълчание по темата.
За да проговори Пламен е нужно да му се направят вливки със стволови клетки в клиника в Украйна. Според лекарите ще са нужни поне 2 процедури, които са на стойност 60 000 лв.
Ако искате да помогнете, можете да направите дарение на тези сметки:
Пламен Пламенов Цочев
IBAN-BG11STSA93000030795646
BIC-STSABGSF
Revolut - @sibilasjtt Sibila Tsocheva
IBAN- LT393250074238929870
Повече по темата гледайте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase