От какви зрителни проблеми страдаме все по-често и какви са съветите на лекарите?

До 2050 година се очаква повече от половината население в света да страда от късогледство, според данни на световни проучвания. В днешно време почти всеки прекарва по много часове на ден пред екрана на компютър, телефон или таблет, независимо дали за работа или удоволствие. Според експертите това води до зачестяване на зрителните проблеми, което се превръща в една нова глобална пандемия.

"Според направени световни проучвания се предвижда, че през 2050 година, пациентите, които ще имат късогледство и високостепенно късогледство, ще бъдат около 50 милиона и наистина това се приема като съвременната пандемия", каза Синхрон-д-р Галя Христова, офталмолог. Сред главните причини за това е дългото стоене пред екрана, не само на децата, но и на възрастните.
"Вредните навици при децата са свързани с това, че все по-малко нашето ежедневие е свързано с дейности навън, не всички деца спортуват. Много по-малко от тях имат навика да излизат през деня, а е задължително час-два да прекарваме в свободни пространства", добави тя.

36% от децата и юношите по света са късогледи

При възрастните обаче има и други вредни навици, които нарушават зрението. "При другите пациенти, които са възрастни съответно тези навици са тютюнопушенето, остават другите зависимости, които няма да коментирам и работа, която е свързана пред екрана. Ние сме застанали пред едно бюро и гледаме няколко устройства", смята д-р Христова. 

Късогледството има различни степени, като някои са по-леки, а други могат да доведат до по-сериозни усложнения. Филияна Ценкова от малка разбира, че страда от високостепенно късогледство, но благодарение на нови методи, успява да подобри състоянието си. "Разбрах, че имам проблем още на 7-годишна възраст, тоест първи клас, когато не успявах да виждам добре числата и буквите на дъската", каза тя и допълни: "Мислеха, че е наследствено, но никой в семейството ми няма не носи очила или лещи. Като всяко едно дете съм прекарвала доста време пред телевизията и може би това е оказало влияние".

Репортер: Йоана Станиславова

Още по темата вижте във видеото.

Редактор: Мира Мирчева