На 10 ноември 1989 г. се поставя началото на политическите промени у нас

Отбелязваме 35 години от 10 ноември - денят, в който на пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия, Тодор Живков е освободен от най-високата длъжност в държавата - поста на генерален секретар.

35 г. от свалянето на Тодор Живков: Разказ на участници от двете страни на барикадата

Така се поставя началото на политическите промени у нас и прехода от комунистически режим към демокрация и пазарна икономика.

След 10 ноември започна серия от ежедневни митинги, шествия и демонстрации. Първите избори след падането на режима са проведени на 10 юни 1990 г. и се печелят от БСП.

„Днес отбелязваме 35 години от началото на прехода – момент, в който България пое по пътя към свободата, демокрацията и пазарната икономика”, се казва в публикация на „ДПС Пресцентър” във Facebook.

„Това беше време на надежди, на нови хоризонти, време, в което се зароди вярата, че сами ще градим бъдещето си – с повече избори, права и възможности. Пътят оттогава не беше лесен, но беше нашият път, избран от нас, със свободната воля на хора, стремящи се към по-добър живот за себе си и за децата си”, се посочва в обръщението, подписано от ЦОБ на ДПС.

„Днес сме изправени пред ново изпитание. Силите на миналото, този път прикрити зад нови маски, отново се стремят към концентрация на власт, контрол и ограничаване на гражданските ни права. Под претекста на стабилност и сигурност наблюдаваме опити да се съкратят гласовете, да се ограничат правата и да се подкопае самата основа на демокрацията, която изградихме", се казва в публикацията.

„Днес повече от всякога е нужно да помним защо започнахме този преход. За да живеем в общество, в което свободата и правото на избор са неоспорими; в което никой няма властта да диктува бъдещето ни еднолично. Дължим на себе си и на поколенията след нас да опазим това наследство. Защото свободата е крехка и изисква постоянна бдителност и усилия от всеки един от нас, пишат от "ДПС Пресцентър". "Нека си припомним урока от миналото: колкото и дълъг да е пътят, ако сме обединени, няма сила, която да ни спре. Да защитим заедно постиженията на тези 35 години и да не позволим на сенките на авторитаризма да се завърнат. България принадлежи на своя народ – народ, който неведнъж е показал, че не може да бъде пречупен", се отбелязва в публикацията.

С решимост, с вяра и с грижа за бъдещето ще преодолеем това предизвикателство и ще продължим напред – в името на България, която заслужаваме”, завършва постът.

„ На 10 ноември 1989 г. вечерта България разбра, че диктаторът е отстранен от управлението на държавата и че тоталитарният режим приключва”, написа във Facebook съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков.

„Както един бивш британски премиер беше казал: Денят на независимостта не е задължително денят, в който една държава става независима. Някои от тогавашните тоталитарни структури продължиха да действат само с козметични промени: службите за сигурност, прокуратурата и задкулисните криминални структури. Те продължават да пречат да завършим демократичните промени 35 години по-късно”,  пише Петков.

Благодарен съм на предишното поколение свободни българи, без които днес нямаше да сме част от Европейския съюз, нито да имаме свободни български компании, конкурентни на световните пазари, посочва съпредседателят на ПП.

„Истината обаче е, че свободата и демокрацията трябва да се бранят и нито за миг не бива да ги приемаме за даденост. Аз не искам 35 години по-късно в България да говорим за няколкостотин хиляди купени и манипулирани гласове. Не искам вандали да нахлуват в Народния театър и да се опитват да налагат насилствена улична цензура. В следващите дни призовавам всички свободни българи да бъдат бдителни, ангажирани и готови за реакция при всеки опит за подменяне или кражба на демокрацията и свободата. Сега е нашето време да я браним и да довършим работата на хората преди нас, за да оставим една свободна България за нашите деца”, завършва публикацията.

 

Редактор: Виктория Гетова