Илва Йохансон, Снимка: БТА
Мястото ви е в Шенген, заяви еврокомисарят Илва Йохансон
Мнозинството от европейските депутати подкрепиха падането на контрола по сухоземните граници за България и Румъния от 1 януари. На сесия в Страсбург те за пореден път дадоха подкрепата си за двете страни. Целта е така да окажат натиск преди ключовото заседание на министрите на вътрешните работи след две седмици, когато се очаква и финалното решение.
Решението за пълноправното приемане на България в Шенген е готово
Ключовата дата е 12 декември. Ресорният комисар Илва Йохансон „вече изстудява шампанското”, а германски депутат дори написа и прочете поезия от залата.
Днешният дебат е последен за комисаря по вътрешни работи Илва Йохансон, която се надява да увенчае края на мандата си с този успех. „Вече съм подготвила шампанското и мога да ви убедя, че на Нова година ще си мисля за приятелите в Румъния и България", каза Йохансон.
Според повечето евродепутати съпротивата срещу пълноправното ни членство в Шенген вече е преодоляна. „Имаме добро развитие на нещата и чудесна новина, че България и Румъния стават пълноправни членки на Шенгенско пространство”, заяви Манфред Вебер, председател на ЕНП в ЕП.
„Шенген не е успех или подаяние, а наше право и заслуга”, заяви Андрей Новаков от ЕНП, ГЕРБ-СДС.
„На 1 януари влизаме и след 13 г сапунената опера приключи”, заяви Кристиан Вигенин от „Прогресивен алианс”, БСП.
Инициативата за дебата е на Елена Йончева от групата на Европейските либерали. „Поставих искането пред групата и ни подкрепиха останалите политически сили. В резултат днешния дебат е факт”, каза Елена Йончева, евродепутат от „Обнови Европа”, ДПС.
Никола Минчев благодари от трибуната на комисар Йохансон за подкрепата. „Границите по суша в България и Румъния, пречат на бизнеса противоречат на европейските принципи, а не на последно място, подхранват антиевропейски настроения”, заяви Никола Минчев, „Обнови Европа”, ПП-ДБ. Той определи момента като „ключов за ЕС”. „Трябва да действаме решително и да завършим този процес до края на годината. Пълното приемане в Шенген на България и Румъния е победа за ЕС”, допълни той.
„Става важно страните от Европа да инвестират в това българската граница да бъде защитена”, коментира Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти, ИТН. „Много време беше изгубено, двете страни досега не бяха допускани в Шенген по политическите причини. Това засили евроскептицизма в двете държави. Антиевропейски популистки организации печелят подкрепа от това. Европа си позволи да създаде усещане, че има нации „втора ръка”, каза той. Вълчев отбеляза необходимостта от допълнителна и трайна финансова подкрепа за укрепване на външната граница на ЕС, предаде БТА.
Но се чуха и възражения.
„Шенген трябва да бъде преосмислен и преработен, защото не отговаря на нуждите на сигурността на гражданите и държавите”, смята Станислав Стоянов, евродепутат от „Европа на суверенните нации”, „Възраждане”. „Приоритетите на ЕС трябва да се изместят към външните граници”, настоя той и призова за финансово, техническо и логистично осигуряване на страните, носещи тази отговорност.
Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) заяви, че приема с облекчение приключването на сагата с присъединяването на България изцяло към Шенген, предава кореспондентът на БТА Николай Желязков. „Това бяха 13 години несправедливо отлагане. България допринася за сигурността на целия ЕС”, каза Ковачев и изрази благодарност към българските правителства в последните 20 години, на всички служители на МВР, Агенция „Митници” и другите служби, които допринасят за сигурността. „Досегашното отлагане нанесе сериозни щети на българската икономика и на инвестиционния климат в страната”, обобщи той.
Танер Кабилов (ДПС/ „Обнови Европа”) коментира, че на 12 декември е крайно време държавите от ЕС да направят последната стъпка за присъединяването на нашата страна към Шенген.
Илхан Кючюк (ДПС/ „Обнови Европа”) си пожела повече да не изнася реч в ЕП за присъединяването на България и Румъния към Шенген. Той благодари на своите колеги и на еврокомисаря по вътрешните работи. По неговите думи досегашното отлагане на решението не е допринесло за европейската икономика, нито за подобряване на сигурността по външните граници на ЕС.
Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) посочи, че отпадането на проверките по сухопътните граници е въпрос на справедливост, а влизането на решението в сила още от януари догодина не е техническа мярка, а ще покаже способността на ЕС да действа единно. „Доказали сме, че сме надежден партньор. Очакваме историческо решение на 12 декември", каза той. „Това решение е важно за превозвачите, за туристите, за бизнеса, който също понася загуби от опашките по границите, но е важно и за бъдещето на Шенген“, каза Радев. „Готови сме отдавна! Доказали сме, че сме надежден партньор. Ежедневно го доказват и стотиците гранични полицаи, които са на пост, за да охраняват външните ни граници и сигурността на всички европейски граждани“, каза българският евродепутат.
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
Най-големите политически групи в Европейския парламент изразиха силна подкрепа за предстоящото отпадане на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. В дебата в Страсбург прозвучаха очаквания положителното решение да бъде прието съвсем скоро, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков.
Групата на Европейската народна партия (ЕНП) посочи, че след дълги години преговори и изпълнение на изискванията още от 2011 г., вече има надежда за пълно приемане на България и Румъния в Шенген от следващата година. Не можем да приемем друго, освен положително решение на Съвета на ЕС, настояват от ЕНП.
Социалистите и демократите изразиха благодарност към Унгарското председателство на Съвета на ЕС за положените усилия и на еврокомисаря по вътрешните работи за подкрепата.
От „Патриоти за Европа” настояха Европейската комисия да осигури на България и Гърция средства за укрепване на сухопътните им граници с Турция. Според тях е необходимо ЕС да съдейства, за да могат румънските и българските граничари да получават достойно заплащане.
Европейските консерватори и реформисти посочиха, че е неприемливо проверките по границата между България и Румъния да се запазят.
Групата „Обнови Европа” определи предстоящото отпадане на проверките по българските и румънските шенгенски граници като „победа” за двете страни след толкова години усилия. „Това е победа и за европейския проект, поздравления за комисаря Йохансон”, добавиха от тази политическа сила.
Зелените също отчетоха приноса на еврокомисаря Йохансон и посочиха, че с предстоящото решение ще намалее замърсяването на околната среда, предизвиквано от нуждата превозните средства да изчакват за дълги проверки.
От „Левицата” отбелязаха, че с Шенген се злоупотребява заради временното връщане на проверките по някои вътрешни граници в ЕС.
Групата „Европа на суверенните нации” изрази опасения, че премахването на границите увеличава незаконната миграция и определиха това като „безотговорно”.
Репортер: Антоанета Николова, NOVA
Редактор: Ина Григорова