На 17 ноември се навършиха 197 години от рождението на поета

Исторически документи от личния архив на Петко Р. Славейков, съхранени във фонда на Националния литературен музей, ще бъдат изложени в къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ в София до края на годината, съобщават от екипа на НЛМ.

На 17 ноември се навършиха 197 години от рождението на поета, публицист, председател на Народното събрание, министър в няколко кабинета и народен будител за поколения българи. 

Духът на класиката: Разходка из къщата музей „Димитър Димов” (ВИДЕО)

От музея отбелязват, че временната експозиция е на скромната дървена маса, на която е подписана Търновската конституция на 16 април 1879 г. Експонатът е част от постоянната експозиция в интериора на Славейковата къща в София, заедно с таблото на народните представители, участвали във Великото народно събрание.

„Сред представените книжа са: писмо „от Търновско Окръжно Управление, подписано от Управитель Драсовъ, до г-на Петко Р. Славейковъ“, с което е призован като представител на Великото народно събрание да бъде в Търново на 15 октомври 1886 г.; ръкопис на реч към избирателите; дневници – стенографирани протоколи от дейността на Второто обикновено Народно събрание, на което Петко Р. Славейков е председател; рапорт на Комисията върху основните начала на Конституцията на Българското Княжество – в полетата с ръкописни бележки на Петко Р. Славейков“, разказват от екипа на НЛМ. 

Те посочват, че къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ в София приема първите посетители на 1 юли 1951 г. в апартамента на Светослава Славейкова - внучка на П. Р. Славейков. „В продължение на десетилетия родственицата събира ръкописи, оригинални вещи, картини и книги, принадлежали на Славейковия род, и става първи уредник на музея. В софийския си дом на ул. „Г. С. Раковски“ пренася атмосферата от старата турска къща на площад „Кафене баши“ – днес площад „Славейков“, която Петко Р. Славейков купува в края на 1879 г., когато се установява със семейството си в София“, разказват още те.

Редактор: Виктория Гетова
Източник: БТА