В каква посока се движи политическата железница на България?

В каква посока се движи България? Предстои ли, за осми пореден път, да се качим на влакчето на изборите? Как преминаваме през тунелите на проблемите и има ли светлина в края им? Репортерът Николай Беремлийски задава важните въпроси на пътниците в БДЖ.

Какво е мнението на българските граждани?

"Движим се към някаква задънена улица или пък... трябва да има някакво развитие. Не съм сигурен, че сме съзрели в момента, за да го видим, но може би след петнайстите, шестнайстите избори, като се изпонамразим още повече, изпоразделим още повече – не знам", смята Мирослав Миланов.

Според Ангел Александров от доста години се движи по нанадолнището. "В България имаме граждани, но нямаме гражданско общество", каза той. 

"Не се движим. Един застой и се чудим кой накъде да захване. Някой да ни каже нещо да направим, защото ние не можем да вземем решение сами", посочи Георги Цветков.

"Стачки, бунтове и революции – това е отживелица, това не става. Вече не живеем в това време. Не мога да ви кажа, по някакъв демократичен начин трябва да стане това нещо, какъв е начинът – засега на никого не му е ясно", счита Красимир Русинов.

А какво смятат експертите?

"Доверието към политическия елит като цяло в последните 35 години, понеже съм гледал и данни много назад в годините, никога не е било високо. От 2021 година можем с категоричност да твърдим, че нивата на доверие към българския политически елит още веднъж са спаднали. Ние удряме нови дъна", заяви Димитър Ганев от „Тренд”. 

Задават ли се нови избори и какво би се променило след тях

"Първото, на което се дължи това, e невъзможността да свършат основната си работа, да осигурят редовен кабинет и някаква форма на стабилност на страната. Един милион души, които са имали своя позиция, гласували са, били са част от изобрния процес, ангажирани са по някакъв начин с тези процеси, просто са се отказали да гласуват", добави той. 

"Това, което мога да откроя като демографска динамика, е най-вече сред най-младите. Говоря за групата между 18 и 30-годишни, които показват нагласи, доста по-трайно дистанцирани от политическия процес. Практически почти на всички въпроси, които са свързани по някакъв начин с обществено-политическия процес, те не отговарят, казват: „Не знам, не мога да преценя, не се интересувам”. По-възрастните сочат едни проблеми, които са им приоритетни, а тези, които са на средна възраст – други. Водещ проблем в групата, която е на средна възраст е корупцията, докато тези, които са в по-висока възраст са доходите, по-скоро социални проблеми", заяви Ганев. 

"Аз не виждам бързо и скоростно решение на политическата криза. В момента, за да се направи правителство, трябва да има коалиционно управление между три или четири формации. Повярвайте ми, каквато и да е конфигурацията, симпатизантите на тези формации, които са гласували за същите партии само преди месец, няма да бъдат доволни от този коалиционен формат. Освен общото недоволство и недоверие към подобен тип правителство, то ще изгубва и подкрепата на собствените си симпатизанти", допълни той.

Още по темата вижте във видеото.