Най-добрата българска сноубордистка влиза в ролята на спортен психолог
Българската звезда в сноуборда от близкото минало Александра Жекова отново работи на високо ниво в спорта. Тя посвещава последните години на образование в сферата на спортната психология, а от скоро се занимава професионално и с млади футболисти.
Всички познават Александра Жекова като най-добрата българска сноубордистка. С множеството си медали, успехи включително петото място на Зимните олимпийски игри в Сочи, Жекова успява да накара цяла България да се гордее с нея. От началото на октомври тази година тя е ангажирана от Българския фyтболен съюз като спортен психолог на юношеските национални отбори.
"Близо до спорта": Александра Жекова с разказ за предизвикателството да си ментор на млади спортисти
"Когато, техническите и физическите възможности са много изравнение, защото те са тази възраст между 13-19 години, тук идва на помощ психиката и менталната подготовка. Тя е това, с което ни можем да си помогнем малко. Мога да кажа, че 60%-70% от успеха на спортистите и това е световно научно изследване се дължи на тяхната психическа подготовка", казва тя.
"Главната роля е да помогнем в малкото време, в което те имат възможност да работят с нас да оптимизираме тяхното представяне и на терена", посочва Жекова.
Александра Жекова: Жените са супергерои
По нейни думи са необходими много процеси, стратегическо планиране и изпълнение на различни етапи от нашата спортно-психологическа подготовка през тренировъчно състезателния сезон."Всъщност е доста предизвикателно за нас тъй като чест имаме кратко време, в което трябва да подготвим най-оптималната програма за дадения отбор", споделя Жекова.
"От гледна точка на професионално направление е краткото време, в което трябва да се постарая да спечеля тяхното доверие и все пак да се постарая да спечеля техния авторитет", казва още сноубордистката.
"Психологическата подготовка трябва да е заложена в целогодишния цикъл на футболистите" - в това е уверена Жекова. Тя казва, че никога не работи със спортистите непосредствено деня преди мача много рядко, в деня на мача никога.
"Работим повече след края на работния ден, когато състезателите са една идея по-уморени, по-отпуснати, н и същевременно мозъка им е малко по-невропластичен точно тогава. Всъщност успявам с различни техники да ги провокирам, така че да запазят концентрация в рамките на един час, и в този 1 час успяваме да свършим този цял обем от работа", разказва Жекова.
"Мога да кажа, че се получава много интересен баланс, защото това, което давам на състезателите те могат самостоятелно да го използват във всеки един ден и извън лагерите с нациналния отбор и всъщност тук се случва голямата промяна, защото това, кото те получава тук в часовете, които имаме с нацоналния отбор може да попдпомогне цялостното развитие за тяхната професионална кариера", добавя тя.
Според нея е много важно състезателите да знаят баланса , да ценят тялото си и да знаят как да му дават ресурс, за да знаят как да се възстановяват оптимално.
"Много говорим и за това как влияят социалните мрежи. Влияят негативно и смучат нашата прихическа енергия", смята Жекова.
Репортер: Лора Стоянова
Повече по темата гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова