"Ако не уважаваме историята, значи не уважаваме себе си”, каза Амар Аюби
През последните седмици Сирия преживя буреносна бунтовническа офанзива, която доведе до падането на режима на династията Асад. Режимът продължи общо 54 години - 30 години Сирия се управляваше от бащата Хафез Асад и още 24 - от сина му Башар. През това време милиони сирийци станаха бежанци. Миналата неделя, след дълги години на власт, самият Башар Асад кацна в Москва като изгнаник. Драматичните събития в Сирия са далеч от края си, но много хора си зададоха въпроса - ще потърсят ли сирийските бежанци в Европа път назад. Представяме ви среща с двама сирийци, които напускат страната по различно време, но споделят общи мечти бъдещето.
Амар Аюби е ковач, роден в Алепо, Сирия. Той нарича България свой дом вече близо 27 години. „Аз без България не мога да живея”, казва Амар.
През 2012 г. той реставрира безвъзмездно оградата на паметника на Цар Освободител в София. Докато оглежда труда си сега, 12 години по-късно, той споделя как животът го е довел България.
„Във Франция учих в един колеж, който е за ковано желязо и за декорация. Момчетата, които учат там, след като вземат диплома, нямат право да работят във Франция в рамките на три години. Те разиграват на томбола кой къде ще отива – да предаде този занаят, защото във Франция има много художници, много певци, много занаятчии. За да не остават да работят във Франция, те ги разпределят спрямо томболата. На мен се падна България и добре, че не ми излезе друга държава”, разказа ковачът.
За него България е раят. „Красива държава. Четири сезона има къде да отиваш – това е много добро, защото животът не е само работа, не е само пари, не е само да се трудиш”, каза Амар Аюби.
Докато открива спокойствие в България, Сирия, родината на ковача, е разтърсвана от драматични събития. Засега кулминацията е падането на режима на Башар Асад. „Народът, когато не е доволен, рано или късно, повярвай, идва един прекрасен ден и ще си поиска свободата. Този ден в Сирия дойде преди една седмица. Затова 99% от хората са доволни и щастливи. Денят на падане на режима – наистина чувстваш все едно дишаш отново, все едно отиваш в някаква гора и дишаш наистина чист въздух вече. Старият режим може да го облечем само в една дума – диктатор”, обясни Амар Аюби, който живее в България.
Не всички истории обаче завършват с щастлив край. Такава е съдбата на друг Амар – роден в град Дейр-Ез-Еор, който напуска родината си преди шест години. „Платих 4000 евро, за да избягам от Сирия. Моят план беше да стигна до Германия, защото там имам свои близки. Но един инцидент, катастрофа, която претърпях, осуети тази моя идея. Имах уговорка с трафикантите. Когато влязох на територията на България, трябваше да изчакам час, за да дойдат шофьорите, които да ме вземат и да продължим пътя си напред. Събрахме се в колата, потеглихме, но забелязахме, че след нас имаше две патрулки на „Гранична полиция”, които ни преследваха. Не знам точно как се казва мястото, на което се случи катастрофата. Това, което си спомням обаче е страхът на шофьора. Той направи рязък завой и колата се обърна”, каза Амар от Дейр-Ез-Еор.
Така бягството на 26-годишният сириец завършва в болница. „Усещах, че не мога да движа краката си. Това беше най-големият ми страх, дали ще мога да ходя както останалите хора. Лежах в болничното легло и се питах: „Заслужаваше ли си всичко това”.
И двамата сирийци споделят, че въпреки падането на режима на Асад, надеждите за стабилно бъдеще остават несигурни.
„В момента в Сирия е много рано да кажем: „Нещата ще бъдат много добре”. Дано. Аз желая на новото правителство сега да вървят по правилния път и да бъде мир, защото Сирия е държавата на мира. След тези 53 години или 54, ако не се лъжа, на това старото управление, живеем в страхове дори да говорим. Свободата е много скъпо нещо, много ценено нещо. Когато човек се чувства свободен, той може да произвежда, може да излизат от него много неща. Когато се чувства притиснат, като в преса все едно го притискаш, той абсолютно нищо няма да прави. Ще живее само в страхове. Да живееш в страх – това не е живот”, каза Амар.
„Истина е, че режимът на Асад падна. Хората в Европа много се вълнуват и се радват, щастливи са. Като че ли обаче не осъзнават, че Сирия все още не е сигурна държава. Имаше много хора, които продадоха всичко, за да потеглят към Европа. Сега те няма къде да отидат. В Сирия няма място за тях”, каза Амар.
„Хората, според мен, са много щастливи, защото сега имат огромна надежда за тази свобода. Желая успех, да изградят наистина нова държава и да бъде всичко по мирно и всичко по спокойствие. Да няма война – войната е много гадно нещо”, пожела Амар.
Амар Аюби поддържа ежедневна връзка със своите роднини в Сирия. „Надяват се всичко да е наред и те са много доволни, защото наистина чувстват свобода. Новото правителство сега, новите момчета, където те са си от Сирия по принцип, не са от чужди държави да идват да ни освободят, те се държат много добре с хората, помагат, дори с храна, хляб дават. Сега вкарват някакви големи агрегати, да си помогнат да имат ток, да имат нормален живот. Това искат. Всеки един от нас иска нормален живот. Който не иска нормален живот, значи той не е нормален”, обясни живеещият от десетилетия в България сириец.
Многохилядни тържества в Сирия след падането на режима (ВИДЕО)
За нормален живот се бори и 26-годишният Амар, който, с много усилия успява да се изправи на крака и продължава устремено своя път към спокойствие и мир – неща, които за жалост все още не може да намери в родината си.
„Лекарите в болницата ми казаха, че шансът да се движа нормално отново е много малък, около 5 процента. Обаче стана чудо. Успях и започнах да се оправям лека-полека. Плановете ми оттук-нататък са да отида в Германия. Трябва да довърша лечението си. Много се радвам, че имам свои близки там”, обясни той.
„Според мен който има дом, магазин, дори цех да работи в Сирия, нормално да иска да се върне и да си възстанови отново и да започне отначало да работи. Тези, които отидоха в други държави и се опитват да се установят там, ще им бъде трудно. Може би като се нормализират нещата да се върнат за почивка седмица-две и да се върнат, където работят в тази новата държава. Може би така ще стане”, каза Амар.
За самия ковач обаче път назад няма. За мен лично е България моят дом и може да отивам в Сирия само да видя спомени от магазина на баща ми, работилницата на баща ми, примерно, нашият дом. Детските спомени. Да минем, да си върна лентата назад. А след това – аз без България не мога да живея.
Роденият в Алепо мъж има пет деца. Разказва ни, че иска да ги научи на някои важни уроци. „Моите деца най-напред трябва да научат историята на Сирия и историята на България, защото в България пак има богата история. Трябва да уважават паметниците, които хората са се трудили да ги направят. Като празнуваме – идваме тук, като протестираме – пак идваме тук. Като викаме „Оставка” пак сме тук. Така че трябва да имаме уважение към паметниците и към историята на държавата, където живеем и където сме родени. Ако не уважаваме историята, значи не уважаваме себе си”, каза Амар Аюби.
Именно уважението към историята и културата мотивира Аюби да реставрира безвъзмездно оградата около паметника на Цар Освободител в столицата. „Това добро дело като го правиш – като минава твоят приятел след години или минава твоето дете и разправя на негов приятел: „Това баща ми навремето го реставрира” и се чувстваш горд. Това ще остане след мен не 100 години, а повече от 200 години. Това е отпечатък, дето остава. Не е някакъв маркер да пишеш и като превали един дъжд – отиде. Това е отпечатък, дето наистина остава завинаги. Сега в момента някаква част пак ще реставрираме, пак ще се боядисва и надявам се сега кметът, ако ни чуе да ни помогне и Министерството на културата да ни помага”, каза Амар Аюби.
Въпреки че историите на двамата мъже привидно са различни, те споделят една обща мечта – мирна Сирия и живот, в който войната остава само мрачен спомен от миналото.
„Знаете ли, мечтая за мир. Искам в Сирия да няма война, тя да бъде като всички останали държави. Това ще направи хората доволни. Ще направи и мен искрено доволен и щастлив. Искам да призова хората да не се връщат към Сирия, ако не са сигурни, че ситуацията там е абсолютно безопасна.
В Сирия, според мен, с две думи – паднаха черните завеси. Сега в момента са бели вече. Пожелавам успех на новото правителство и да има мир и спокойствие. Пожелавам да се възстанови Сирия и наистина от България да отиват туристи в Сирия, да видят колко красива държава”, каза Амар Аюби.