"Боинг 777" е изгубен от радарите на 8 март 2014 г.

Правителството на Малайзия реши да поднови разследването на една от най-големите мистерии в света – изчезването на полет МН 370 на Малайзийските авиолинии, предаде "Ройтерс". На 8 март 2014 година „Боинг” 777, превозващ 227 пътници и 12 души екипаж, изчезва по време на полет от Куала Лумпур за Пекин. За последно пилотът подава съобщение до авиодиспечерите около 40 минути след излитането, а после навлиза във виетнамското въздушно пространство над Тайландския залив. Скоро след това транспондерът – комуникационната система, е изключен. Военният радар показва, че самолетът е променил курса си и е напуснал траекторията на полета.

По-късно отломки от машината са намерени край бреговете на Африка и на островите в Индийския океан. За някои от тях е потвърдено, че са от „Боинг 777”, за други данните са несигурни.

В самолета са пътували 150 китайци, 50 малайзийци, както и граждани на Франция, Австралия, Индонезия, Индия, Съединените щати, Украйна, Канада и други.

Да оцелееш 72 дни след катастрофа в снежните Анди: Историята на уругвайския отбор по футбол (ВИДЕО+СНИМКИ)

През 2018 година Малазия ангажира американската частна компания Ocean Infinity, която е специализирана в подводното издирване, за да претърси южната част на Индийския океан. В доклад от 495 страници пише, че „Боинг 777” вероятно е бил умишлено отклонен от курса си, но разследващите не успяват да обяснят защо това се е случило. Те посочват, че ако бъдат намерени останките от самолета, ще може да се изяснят фактите.

Министърът на транспорта на Малайзия Антъни Локе изрази надежда, че този път ще успеят да разгадаят мистерията, тъй като носят отговорност към близките на изчезналите. Тя съобщи, че възобновяването на разследването идва по предложение на Ocean Infinity и то ще продължи 18 месеца. Все още не е посочено точното месторазположение на района, в който ще се проведе търсенето.

Дзян Хуей, чиято майка е била пътник на борда на полет MH370, приветства решението на властите, но смята, че в издирването трябва да се включат повече хора.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: "Ройтерс"