Периодът ще бъде запомнен като времена на кризи, стихии и изненади

Минута след минута отлетя и тази година. 2024-а беше година,  която за добро или лошо "изстрадахме с пълна мяра". 366 дни, които остават в историята като времена на кризи, стихии и обрати, особено в България.

Изминалите няколко месеца ни доказаха, че никога не трябва да казваме никога, а също и че със всеки следващ ден безпрецедентното става рутина. 

Рухването на „сглобката”

Кризaта се задълбочи още в началото на годината. Управляващата „сглобка” беше разглобена, а поредната серия от избори така и не доведе до ясна политическа и обществена перспектива. 2024 година може да обобщим като годината на разпад в политиката. Първото редовно правителство, създадено след месеци на турболенции, не издържа на атаките и ултиматумите отвътре и отвън. Само 9 месеца след изграждането и без това крехката конструкция Денков - Габриел рухна. Всичко това, съпътствано със скандали за постове във властта, оставки, уволнения, рокади и отново вдигнат юмрук.

Двата парламентарни вота

Тази година два пъти подред избирахме народни представители. Тенденцията парламентите да работят по няколко месеца се запази с пълна сила. На изборите и през тази година камерите спираха, просто ей така. Други въобще не бяха включени. Какво се случва докато екранът е черен – можем само да гадаем. Нарушения с подправени протоколи, дописване на гласове или пък преместване на резултата на по-горен или по-долен ред. След всичко президентът Румен Радев постави под въпрос легитимността на 51-то НС. В крайна сметка Конституционният съд разпореди повторно броене на гласове в 1777 секции. Проверката трябва да завърши до 10 януари 2025 г.

„Епизод 366”: Събитията на 2024 г., които промениха света

Година на прецедентите при президента

Година на прецедентите. Така можем да запомним изминалите 366 дни от гледна точка на президентската институция и всички засегнати страни. За първи път на държавния глава му се наложи да избира премиер по списък. За първи път отказа да подпише указ за кабинет. И за първи път държавният глава не покани партия на разговор. А „домовата книга” влезе в ежедневието ни с пълна сила. За една година президентът проведе 5 пъти консултации с политическите сили – индивидуални и общи. Също за първи път президентът остави извън консултациите една от партиите - групата на ДПС-НН.

Разцеплението в ДПС

Раздорът в ДПС беляза 2024 година. На 24-и февруари – за пръв път в 30-годишната история на Движението властта се подели – между Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Пет месеца по-късно поредните предсрочни избори наредиха ДПС като втора политическа сила… но за кратко. Съпредседателството започна да се клати, а парламентарната група се размина в гласуването за кабинета „Желязков”. От парламентарната група бяха изключени съпредседателят Джевдет Чакъров и още 16 народни представители. А войната стана открита. Централният съвет, под ръководството на Доган, изключи Делян Пеевски. Стигна се до намесата на съда и така марката остана за Пеевски.

Равносметката - дни преди Коледа на извънредна национална конференция, под ръководството именно на Пеевски, беше заличена фигурата на почетния председател Ахмед Доган. 

Скандалите в СОС

Огледална ситуация се получи в Столичния общински съвет - скандалите и опитите за блокаж съпътстваха работата и на местния парламент. Опитите за избор продължиха близо 3 месеца, а успехът дойде едва от осмия път, когато начело на Общинския съвет застана Цветомир Петров от ПП-ДБ-СС. Опозицията често искаше оставката както на кмета на София Васил Терзиев, така и на заместник-кметове. Сменени бяха ръководствата на шестте общински дружества “Метрополитен", Столичния авто- и електротранспорт, Центъра за градска мобилност, "Топлофикация София" и "Софинвест". Без конкурс и временно, по думите им. Терзиев се обяви против действията им. На фона на първоначалното забавяне и продължаващите спорове – СОС успя да приеме над 700 решения през тази година. 

Взривовете край Гара Елин Пелин

Лятото се оказа горещо, но не само политически. На 25 юли адът се разтвори на километър от Гара Елин Пелин. Тонове фойерверки се взривиха, предизвиквайки паника сред местните. След две съобщения от системата БГ Алърт, хората в региона започнаха евакуация. Ден по-късно взривът взе първата си жертва - експертът и преподавател в Минно-геоложкия университет доц. Петър Шишков. Тежките изгаряния не позволиха да оцелее и 20-годишната му дъщеря Кристина.

Още преди официално да бъде потвърдена самоличността им, собственикът на склада призна, че третата жертва е 22-годишният му син. 16 500 лв. отпусна община Елин Пелин за семействата, чиито къщи бяха най-силно пострадали.

Убийството на Нотариуса

Едно убийство доведе до сериозен трус в съдебната система. Но на практика без реални резултати. След разстрела на Мартин Божанов, по прякор Нотариуса - на дневен ред излязоха съмненията за мощни кръгове на влияние и нерегламентирани връзки в съдебната власт. Изнудване на бизнесмени, имотни измами, търговия с влияние в съдебната власт, заплахи към магистрати. За това е разследван Мартин Божанов приживе. Но така и не дочака правосъдие. Едва след убийството му институциите показаха закъсняла воля да установят мащабите на схемата му. Кръгът му се преплете и с този на „Осемте джуджета”. Името му се свързва и със заплахи срещу съдия Владислава Цариградска, която споделя за това още преди 4 години пред Висшия съдебен съвет. ГДБОП са работили по пет сигнала срещу него. След убийството на Божанов бе направен обиск на прословутия клуб SS, където се твърди, че са ставали сбирките с магистрати и нерегламентираните договорки. 

Аферите ''Нотариуса'' и ''Осемте джуджета'' се разследват от КПК (Антикорупционната комисия). Оттам отказаха информация има ли напредък и препратиха към Софийската градска прокуратура. За NOVA от обвинението заявиха, че и двете наказателни производства са в досъдебна фаза. 

От ГДБОП са изпратили разследването във Върховната касационна прокуратура през 2022 година. Отговор обаче нямало. А след интервюто си с директора на ГДБОП пристигна светкавично опровержение. Името на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов не фигурирало в разработката на ГДБОП. 

Аферата "Митници"

Едно от най-големите разследвания за корупция и контрабанда е това за мегааферата в митниците. Шестима са обвиняемите, сред които бившата шефка на "Агенция Митници" Петя Банкова и бившият главен секретар на МВР Живко Коцев. Това дело за едни е поръчково, за други – реалността в митниците, която е удобна за употреба от всяка власт. След 6 месеца зад решетките Банкова излезе на свобода най-вече заради тежкото си здравословно състояние. Преди това с имена и случки тя разказа пред разследващите за контрабандните канали, споменавайки името на тогавашния финансов министър Асен Василев. Случаят влезе и в парламента. 

„Епизод 366” в аванс: Обратите и историите в България, които белязаха 2024 г.

Заедно с Банкова задържани и обвинени бяха баща и син Марин и Стефан Димитрови от Хасково, известни като Ярите. Разследването се води срещу престъпна група за контрабанда, търговия с влияние и подкупи. Снимки на Димитрови с Бойко Рашков, Живко Коцев и Николина Ангелкова изтекоха в различни медии, за които по-късно стана ясно, че са част от материалите по делото. 15 дни след акцията главният секретар на МВР Живко Коцев от анонимен свидетел се превърна в обвиняем. Преди това той подаде оставка и впоследствие я оттегли. Шестият обвинен пък е соченият за контрабандист Никола Николов - Паскал. Той е все още в Сърбия.

Авиокатастрофата в "Граф Игнатиево"

Датата е 13 септември, петък. Часът - 12:13 ч. - самолетът се подготвя за полет. Точно 13 минути след излитането, машината катастрофира. Загинаха двама български пилоти - майор Петко Димитров - един от най-опитните ни летци на L-39 и старши лейтенант Венцислав Дункин - една от най-перспективните млади надежди на българската авиация. Черната кутия беше изпратена за разчитане в Чехия. Месец след фаталния инцидент комисията към Министерството на отбраната излезе със заключение - самолетът е бил технически изправен и зареден, а най-вероятната причина за инцидента е, цитирам, поемане на неоправдано висок риск при изпълнение на въздушна фигура.

Случаите на насилие

Насилие и фрапиращите случаи на посегателства – у дома и на улицата – нерядко бяха дело на малолетни и непълнолетни. На преден план в обществото излезе въпросът – на какво стават свидетели децата в собствените си домове. Брутален случай с малтретирано 5-годишно дете беляза началото на годината. Обвиняеми се оказаха майката и пастрокът на детето. 18 жени изгубиха битката срещу насилниците си. Някои от тях в собствения си дом, други се оказаха на неправилното място в неподходящия момент. Сред фрапиращите случаи остана и едно мъжко име – Пейо Пеев. През януари тялото му беше намерено в автомобил. Сочени за убийството му са неговите тъща и съпруга. 

Забраната за пропаганда на нетрадиционната сексуална ориентация 

Пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация в училищата беше забранена. Темата предизвика вълна от протести - заради опасенията от репресии. Оказа се, че частта от тях, в която се изучават половите особености и сексуалната ориентация, може да се възприема като пропаганда.

Депутатите получиха одобрението на Синода. Но последваха седмици на конфликти и протести. Окръжната прокуратура във Варна се самосезира след като беше оповестен „черен списък” на учители, обявили се срещу забраната. Някои от тях споделиха, че са получили и заплахи. ООН изрази безпокойство заради промените, а Европейската комисия започна проверка по казуса. Въпреки исканията за президентско вето, в крайна сметка – промените бяха обнародвани. Парламентът отхвърли всички.

Огромни пожари изпепелиха страната

2024-а не мина и без катаклизми. Природата ни показа, че е по-силна от нас. Ще запомним 17 юли, когато страната ни се оказа в плен на огъня. Пламъци обградиха боляровското село Воден. Пострадаха над 30 къщи. Комуникациите се сринаха, предупреждение към хората дойде само от църковната камбана. В средата на юли подобна драматична сцена имаше и в Карловско. И там изгоряха 30 къщи, а пламъците изпепелиха десетки човешки съдби. Пламъците не пожалиха и Югозападна България. Почти месец горя Славянка. Огънят изпепели обширни територии в най-красивата част на пограничната планина. Освен вятъра и труднодостъпния терен, пречка в гасенето се оказаха и стари мини от периода на студената война.

Сметката на 2024 г.

Колко струваха на потребителите изминалите 12 месеца? По последни данни на националната статистика, за година животът ни поскъпва с 2,1 на сто и бележи спад – в сравнение с предходната година. Заплатите ни се вдигнаха, но очевидно недостатъчно, за да компенсират ръста в цените на основни стоки. Токът поскъпна – за половин година цената му ще се е изменила два пъти – и двата пъти нагоре. За последните 12 месеца само горивата поевтиняха. Иначе инфлацията остава ключов фактор за въвеждане на еврото.

Изборът на нов патриарх

България изпрати с почести своя духовен водач - патриарх Неофит. 

Изборът за негов наследник се оказа труден и изпълнен с обрати. На 16 март изпратихме в последния му път Негово Светейшество патриарх Неофит. С тържествено литийно шествие, хиляди вярващи се поклониха пред тленните му останки, които бяха пренесени с лафет от гаубица до катедралата "Света Неделя", където той беше положен до екзарх Йосиф. След като съставна на Синода беше нареден, се пристъпи и към избор на нов патриарх. Първо митрополитите трябваше да изберат трима, от които Църковния събор да избере най-достоен. Това им отне 8 часа и гласуване в 42 тура. Новият български Патриарх беше избран след балотаж с врачанския митрополит Григорий, като получи с три гласа повече. Така начело на Светия Синод застана Даниил Видински.

Пренасянето на тленните останки на княз Фердинанд

76 години след смъртта на княз Фердинанд, тленните му останки се завърнаха в България. На 29 май те бяха транспортирани с военен самолет до Летище София, а ковчегът с останките на царя беше отнесен до двореца „Врана“. Присъстваха Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита, членове на семейството, както и представители на държавни институции, обществени фигури и граждани, които искаха да отдадат последна почит на монарха. 

Отиде си Кирил Маричков

Тази година България загуби един от най-обичаните си и емблематични музиканти – Кирил Маричков. Легендарният рокаджия, фронтмен на култовата група „Щурците“, почина на 79-годишна възраст, оставяйки след себе си незабравимо наследство и милиони почитатели. Освен музикант Маричков беше гласът на поколения, символ на свободния дух и автентичната рок култура в България. С песни като „Вълшебен цвят“, „Клетва“ и „Песен за човека“, той и „Щурците“ извоюваха място в сърцата на българите и в историята на музиката у нас.

Първата въздушна линейка

Първата въздушна линейка кацна у нас през февруари. Страната ни трябваше да получи още два медицински хеликоптера до края на годината. Сроковете обаче се отлагаха няколко пъти от производителя. Очаква се България да получи още една летателна машина през февруари 2025-а. Третата би трябвало да кацне през март. И последните срокове обаче може да се окажат предпоследни. А от здравното министерство наложиха над половин милион лева неустойки на италианския производител.

Гордостта на България

България отново записа със златни букви името си в голямата книга на световната история. Археолози успяха да разбулят хилядолетните загадки на древния град Хераклея Синтика и пренаписаха историята. Първото злато за 2024-а в точните науки пропътува 8500 километра – от Куала Лумпур до Варна - то е на осмокласника Дамян Накев. Единственият трикратен златен олимпиец по науки в света, донесъл в една и съща година злато от трите най-престижни олимпиади по химия и биология, също е българин. Виктор Лилов. Че разбират и безкрайността, заобикаляща Земята, доказаха учениците, завоювали 5 медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Непал. Първият български писател, отличен преди година с „Букър“, получи покана да се присъедини към Кралското дружество по литература, основано през 19-и век от крал Джордж IV. Георги Господинов получи признание и у нас – Голямата награда за литература на Софийския университет. 

2024-a бешe историческа и за самата NOVA. В година на множество награди, дори от световна величина – телевизията отбеляза и юбилей: 30 години в домовете на своите зрители. Три десетилетия на растеж, научени уроци, пробиви в телевизионната история, исторически високи рейтинги, доверие и надежда - че следващите 30 ще са още по-добри. 

Редактор: Цветина Петкова